U nikada tako punom Hrvatskom domu održan je Dan splitskog sporta 2024. u režiji Splitskog saveza sportova kako bi se podijelile nagrade zaslužnima što se grad pod Marjanom i dalje s punim pravom smatra „najsportskijim gradom na svitu“.
Najveću nagradu splitskog sporta, Trofej Fabjan Kaliterna, ove su godine dobili Ivo Bego i Deni Lušić. Nije da ih treba posebno predstavljati. Bego je ikona Hajduka za koji je odigrao 253 utakmice i barem toliko puta se potukao braneći Hajduk, odnosno sve koji dišu za Hajduk.
– Fala vam lipa na nagradi. Naprid Bili i Hajduk živi vječno! – poručio je Bego još uvijek itekako živog duha, ako ga tijelo već ne sluša kao nekada.
Lušić je, pak, jedini splitski sportaš sa dvije zlatne olimpijske medalje. Vaterpolske iz Los Angelesa 1984. i Seula 1988. godine. Bio je i najbolji sportaš Dalmacije, kao i višestruki najbolji sportaš Splita. Koliko je bio dominantan u vaterpolu, toliko je dobar bio u košarci i malom nogometu. Nekada je znao uskočiti na trening Hajduka, ako je Petru Nadovezi nedostajao neki igrač na nekoj poziciji. Toliko je svestran bio Deni.
– Emocije me tuku i zato moram čitati. Ovo je posebna čast i radost, najvažnija nagrada u mom životu. Koliko je velika shvatio sam prije dvije godine kad ju je dobio veliki Damir Šolman, te zaplakao tu pred nama. Nagradu posvećujem mojom familiji, a posebno mojim unucima za koje se nadam, da će kao i druga djeca, prepoznati važnost sporta.
Nagradu Mihovila Rađa za fair-play i čestitost dobio je Mario Grubić Kula, alfa i omega MNK Torcida, koju je osnovao s prijateljima 1983. godine i do dan danas je održao na životu. Torcida ove godine u prvenstvu Hrvatske puca na najveće stvari.
– S ovoga mjesta vam obećavam da ćemo titulu prvaka donijeti u Split.
Potom su uslijedile posebne nagrade za sve splitske olimpijce i paraolimpijce, te trenere, članove stručnih stožera… Najveći pljesak dobila je zlatna judašica Barbara Matić, pa srebrni vaterpolisti Jerko Marinić Kragić, Loren Fatović i Marko Bijač, kao i brončana Lena Stojković iz Taekwondo kluba Marjan.
– Kimono još nisam obukla nakon Olimpijskih igara, ali ne mislim stati – poručila je Matić.
Sportaši sudionici Olimpijskih igara u Parizu bili su Filip Mihaljević, Filip Jurišić, Elena Vorobjeva, Palma Čargo, Zlatko Kumrić, Jere Hribar, Ivan Šapina, Petra Martić i Mate Pavić. Treneri i ostali članovi stožera bili su: Ivica Maraš, Tomislav Marijanović, Dejan Mesarov, Marko Mastelić, Tonči Antunović, Jozo Jakelić, Marin Siriščević, Ivo Babić, Veljko Laura, Dinko Pivalica, Renco Posinković, Jure Marelja i Vladimir Preradović
.
Od naših paraolimpijaca istaknuti su osvajači brončanih medalja Luka Baković (bacanje kugle) i Dino Sinovčić (plivanje), a u stožeru su bili Tomislav Prusac (fizioterapeut), Goran Orlov (kondicijski trener), Mladen Tomić (taekwondo trener), Slobodan Glavčić (plivački trener), Marko Mastelić (trener u bacanju kugle), Ivan Mikulić (taekwondo borac).
– Nadam se da će u Los Angelesu biti bolje od bronce – rekao je Baković.
Nagrade su dobili i klubovi koji ove godine slave jubileje: Jedriličarski klub Labud za “prvih sto godina”, Klub dizača utega Split za 60 godina postojanja i Baseball klub Nada za 50 godina djelovanja.