Košarkaško čudo iz Splita bez ičije pomoći, ako izuzmemo “sitniš” koji ih pripada od Grada godišnje u visini od oko 40 tisuća eura, može se podičiti fantastičnim uspjehom.
Košarkaška akademija Žana Lelas uspješno stvara igračice u posljednjih osam godina od osnutka kada je pokojna Žana Lelas, jedna od najboljih igračica s ovih prostora svih vremena, osnovala zajedno sa suprugom i predsjednikom Vjekoslavom Lokicom svojevrsni poligon za djevojčice, koji je prerastao u klub sa bezbroj reprezentativki u mlađim uzrasnim kategorijama.
Klub koji se natječe u Premijer ligi za žene, a sav posao obavljaju Lokica i suradnica Anita Rade, koji vode sve kategorije. U seniorskom uzrastu najveći im je uspjeh treće mjesto u domaćem prvenstvu, te osvajanje premijernog izdanja Alpe Adria Cupa u Mariboru, kao i igranje Final Foura istog natjecanja prošle sezone u Slovačkoj.
Mjesta za trofeje u klupskim vitrinama što se tiče mlađih uzrasta gotovo više da i nema, jer osvojene su 23 medalje na prvenstvima Hrvatske, a klub je pravi inkubator talenata.
I tako dolazimo do poante ovog teksta, a to je da je iz KAŽL-a izašlo pet igračica u posljednje dvije godine, koje su svoj put nastavile u kolijevci košarke – Sjedinjenim Američkim Državama.
Da su kojim slučajem na raspolaganju predsjedniku Lokici, odnosno klubu s Ravnih njiva, uz možda jedno do dva inozemna pojačanja, mogle bi i do titule prvakinja. A djevojke o kojima je riječ su redom: Nika Lokica (20), Lana Bešlić (19), Tonka Jakšić (18), Vivien Nejašmić (20) i Petra Božan (18).
Za one koji malo bolje prate žensku košarku, sasvim jasno je da bi to bila sjajna petorka djevojaka koje su ponikle na Ravnim njivama, u sportskoj dvorani koja se odnedavno zove “Žana Lelas Lokica”. Ne treba ni spominjati da su sve bile ili još uvijek jesu mlade reprezentativke.
Kombo guard Nika Lokica je treća godina studija i igra na Idaho Stateu, a još sa 17 godina dobila je poziv u seniorsku vrstu, međutim, usporila ju je puno teška ozljeda, no ova sezona bi trebala biti njena.
Lana Bešlić je također kao i Nika bila kapetanica kluba, ona igra na poziciji organizatora za Sveučilište Wyoming.
Bek Tonka Jakšić je ranije otišla iz KAŽL-a, igrala za Zagreb i Trešnjevku, da bi postala članica Sveučilišta Eastern New Mexico.
Friško je u SAD otišla i Vivien Nejašmić, koja je nakon KAŽL-a u kojemu je činila ubojiti tandem s Nikom Lokicom, igrala za Medveščak i Trešnjevku na pozicijama tri i četiri, a sada je članica Sveučilišta Xavier.
I kao posljednja je tu Petra Božan, koja igra na mjestu centra, a ona je odnedavno otišla u Nebrasku.
Osim Lokice, sve su “freshmanice”, dakle na prvoj godini studija.
Nevjerojatno je kako taj klub opstaje, to nije jasno nikome, pa ni Vašem novinaru, jer ekipni ženski sportovi su definitivno u velikoj krizi, što nije čudno, jer nekog interesa sponzora nema, a ono što se dobije od Grada je smiješno u odnosu na druge sredine. A kao rezultat toga je ispadanje tri splitske ekipe iz najvišeg ranga u tri različita sporta. Sva tri redom nose ime grada, a natjecali su se u odbojci, rukometu i košarci, to su – ŽOK Split, ŽRK Split i ŽKK Split. Da, dobro ste pročitali….
Iz KAŽL-a po pitanju financiranja imaju brojnih primjedbi, ali to je neka druga tema.
A opet su u samo osam godina proizveli i dali puno za hrvatsku košarku po broju reprezentativki.
Popis je velik, ovo su prezimena koja su predstavljala Hrvatsku kao članice KAŽL-a: N. Pavić, Lokica, Ljubić, P. Smiljanić, Papak, Šošić, Bešlić, Puljak, M. Smiljanić, Jakelić, Božan, Jakšić, Pirjak, A. Pavić, Turčinov, N. Bilić, Pogorelić, Topić, Baučić, Sučić kao produkti kluba, a pozive su dobivale i igračice koje su u splitski klub došle sa strane, poput Ane Miše i Klare Rimarčuk.
Ovaj sadržaj financiran je sredstvima grada Splita temeljem Javnog poziva za financiranje programskih sadržaja lokalnih medija u 2024. godini