Brodari Kornatskih otoka ovih su se dana obratili Šibensko-kninskoj županiji zbog nedefiniranih vezova u uvalama otočja. Zbog te nerazjašnjene situacije povremeno dolazi do incidenta, a u jednom takvom brodar na Ravnom Žaknu ostao je bez prava na privezivanje na svoje uobičajeno mjesto 8 dana, što mu itekako utječe na posao.
Naime, vlasnik putničkog broda Šime Perkov već 12 godina pristaje na Ravnom Žaknu, a za to se uglavnom javljaju NP-u Kornati ili vlasniku obližnjeg restorana Bruni Dragičeviću. Perkov je za HRT ispričao kako je svađa nastala kada je stigao s putnicima, a osoblje Dragičevićevog restorana mu dobacuju konop u more na jako nezgodno mjesto. Svoju stranu priče ispričao je i Dragičević.
– Ja sam mu poslao poruku da ćemo mu u 12 sati osloboditi jedno mjesto. Zamoliti jednog gosta da se odveže i da ode. On je došao pola sata prije i ispao je eksces, objasnio je. Zbog svega je pozvana i policija, a Perkovu je određena mjera zabrane privezivanja na tom mjestu u trajanju od osam dana.
– Moje pravo na rad je time ograničeno – objasnio je. Međutim, problem je veći – s obzirom da je granica pomorskog dobra nedefinirana, koncesiju dosad za tu uvalu nije mogao dobiti ni vlasnik restorana, a ni Park. Jedino tko je ima, navodi v.d. ravnatelja NP Kornati Šime Ježina, je ACI Piškera. S obzirom da su ostale rive javne, privezivanje funkcionira po sustavu ”tko prvi njegovo mjesto”.
– I nitko nema pravo odvezati ničiji brod, isto kao što nitko nema pravo na silu doći na nečije mjesto. Sav nered u samoj rivi, za njega je i dalje zadužena Kapetanija. Za bilo kakve ozbiljnije prekršaje, zadužena je policija, poručuje Ježina. Zbog cijele situacije u ovoj uvali brodari su se obratili Županiji, a prijava je u međuvremenu poslana i Poreznoj upravi te pomorskoj inspekciji, zbog čega su inspektori već izašli na teren.
– Bilo je 6-7 inspektora. Utvrđivanje pomorskog dobra, samog rada restorana itd. Manje-više nalaz mislim da je u redu, poručuje Dragičević.