Postaje koje mjere temperaturu Jadranskog mora Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) uz hrvatsku obalu i na otocima zabilježili su u petak ujutro porast temperature Jadranskog mora, uz najavljenu promjenu vremena i pad temperature koji će se dogoditi u noći s petka na subotu, ponegdje će u moru biti toplije nego na kopnu.
lutača DHMZ-a koja se nalazi u Velikom jezeru na Mljetu zabilježila je u petak u 8 sati temperaturu od 29,5 Celzijevih stupnjeva. Dodatno, temperatura mora na Krku bila je 28 stupnjeva Celzija, a bova u oceanu u Malinskoj na Krku imala je temperaturu od 28,3 stupnja Celzija.
U Puli je prosječna temperatura mora bila 28,5 Celzijevih stupnjeva. Temperatura mora u Rabu, Zadru, Opatiji i Dubrovniku bila je iznad 27 Celzijevih stupnjeva.
Ovi uvjeti okoliša nisu pogodni za morska stvorenja. Organizmi koji su obično izloženi temperaturi oceana do 27 stupnjeva Celzijusa moraju prkositi vrućini. Oni koji se rjeđe kreću – koralji, spužve i briofiti – ne mogu izbjeći vrućinu pa umiru, odnosno trule.
– Od tog silnog zagrijavanja dolazi do umiranja onih simbiotskih algi koje žive s koraljima i to je onaj poznati proces koraljnog izbjeljivanja, gdje zapravo nakon što te alge napuste koralj i koralji isto tako vrlo brzo odumru. Tako da su oni jedna od ugroženijih skupina, objasnio je za RTL Marin Kirinčić, muzejski savjetnik iz riječkog Prirodoslovnog muzeja.