Potpredsjednica splitskog SDP-a Eleonora Mandić i Suzana Piacun članica Glavnog odbora SDPH i predsjednica savjeta za obrazovanje, oglasile su se priopćenjem kojim traže promjene u školstvu.
– Škola bi trebala biti mjesto nulte tolerancije na nasilje! Je li to uistinu tako!? U hrvatskim školama, nalaze se omanje pločice na kojima stoji: Ovo je mjesto nulte tolerancije na nasilje! Hoće li samo te pločice zaista učiniti škole takvim mjestima? Problem vršnjačkog nasilja ne smijemo rješavati samo deklarativno, na razini forme. Te pločice su poput šminke kojom prikrivamo nepravilnosti i problem s nasiljem. Statistika nam pokazuje da je svako četvrto dijete žrtva vršnjačkog nasilja u školi. Ovo je porazna činjenica, pogotovo za sve uključene u obrazovni sustav.
Samo u Istri javnost potresaju dva slučaja vršnjačkog nasilja u zadnjih mjesec dana. Čitajući komentare na društvenim mrežama dolazim do zaključka da se to smatra svakodnevnom pojavom u hrvatskim školama, te da se nastavnici i ravnatelji teško nose s tako ozbiljnim i zahtjevnim situacijama, zbog toga što se u velikom dijelu društva vršnjačko nasilje opravdava kao „dječja posla“.
Trebamo ukazati na činjenicu da je vršnjačko nasilje sve češće prisutno među djecom te podići svijest o ovom velikom problemu u našem društvu. Nasilje ostavlja ozbiljne posljedice na djecu koja su žrtve, kao i na djecu počinitelje, ali i na djecu promatrače. Kod žrtava se javlja depresija, anksioznost i beznađe. Ponekad sama žrtva postaje i nasilnik.
Je li uistinu dovoljno imati samo simbolično Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja i Dan ružičastih majica? Hoće li to samo po sebi smanjiti vršnjačko nasilje?
Pojedine škole i pojedini nastavnici trude se raditi sa svojim učenicima u prevenciji vršnjačkog nasilja, ali je li to dovoljno? Ovu ozbiljnu negativnu pojavu u društvu prepuštamo slučaju i pojedincima koji još uvijek imaju volje i entuzijazma za borbu protiv toga.
Prevencija je ključ svega, i tu bi trebale biti uključene stručne službe, razrednici i ostali nastavnici, ravnatelji, roditelji i svi učenici. Najvažnija je sustavna provedba preventivnih aktivnosti koje bi se na kvalitetan način mogle provesti, pogotovo uvođenjem Građanskog odgoja i obrazovanja u osnovne škole, za što se SDP Split već godinama zalaže po uzoru na druge hrvatske gradove u kojima su građani na izborima dali povjerenje SDP-u. Prevencija nema alternativu, odnosno prevencija je jedini kvalitetan i cjelovit način suzbijanja vršnjačkog nasilja. Stoga je tu ključan segment upravo uvođenje Građanskog odgoja i obrazovanja u osnovne škole kako bi se omogućilo kroz sustavno, plansko i kontinuirano provođenje prevencije.
Osim toga, svakako što prije moramo vratiti status u društvu i autoritet svim nastavnicima u školstvu, a prvi korak je povećanje plaća za njihov težak i odgovoran rad, s obzirom na to da ti ljudi uče i odgajaju našu djecu – poručuju splitske SDP-ovke.