Hrvatska je rekorder po rastu cijena nekretnina u Europskoj uniji. Pokazuju to novi podaci Eurostata. Ipak, tržište nekretnina usporava.
– Iako je i prošle godine bilo rasta cijena, on je manji nego što je bio 2022. i vidimo u mnogim županijama koje su najaktivnije pad broja transkacija, on je na razini Hrvatske bio devet posto prošle godine u odnosu na 2022., a u Zagrebu čak 22%”, za Dnevnik.hr kaže Lana Mihaljinec Knežević iz Udruženja poslovanja nekretninama HGK.
Novogradnja plane prvom lopatom.
– Novogradanja je tradicionalno puno traženija i zapravo čim se iskopa rupa se prodaju svi stanovi – rekao je agent za nekretnine Matej Samardžić i dodao da je ipak nešto veća potražnja za manjim stanovima.
Cijena novogradnje varira ovisno o lokaciji. U Zagrebu je prosječna oko 3000 eura.
– Na moru je to nešto viša cijena, na moru su negdje iznad 4000 eura. S tim da opet ključne i ciljane, dobre lokacije na moru mogu postići 10.000 eura i više – objašnjava Samardžić.
Na godišnjoj razini, u Hrvatskoj su nekretnine skuplje za 10,9 posto. Osim nas, u top tri zemlje s najvećim rastom su Poljska i Bugarska. S druge strane, u nekim državama imamo pad cijena na godišnjoj razini. Poput Luksemburga s više od 13%. Cijene su pale i u Njemačkoj za više od 10 posto. U Finskoj 7 posto.
– To je previše! Za 100 kvadrata stana sad dati 300 tisuća eura. Ne znam. Kako, di, šta? Niti možeš kredit dobiti, niti ništa – kaže Ferid iz Zagreba, piše Dnevnik.hr.
– Svi idu na nekretnine da bi zaradili i da bi prodali i uživali i da bi onda rentali i da ne bi niko ništa radio. To je za mene nerealno! – misli Dobroslav iz Zagreba.
Lana Mihaljinec Knežević očekuje da će cijene u 2024. ostati na sličnoj razini kao što su sada.
– Ne očekujemo više velike stope rasta, ne očekujemo, nažalost, veliki krah što bi mnogi kupci voljeli. Primarno zato što je nedovoljno ponude – objasnila je Mihaljinec Knežević.
Prema eurostatu, od 2010. do danas cijene su porasle oko 60%. Rasle su i cijene najma, iako ne kao prodaje.