NEPRIMJERENO SKANDIRANJE DJECE

Splitska policija istražuje video dječjeg skandiranja na hajdučkoj fešti, oglasila se i pravobraniteljica

Virtualnim svijetom već dva dana kruži video snimka od 18 sekundi na kojoj se vidi mnoštvo vesele djece školske i predškolske dobi koja u punom zanosu, u gradu pod Marjanom, pjevaju, odnosno ritmično izvikuju: “Zgazi, zgazi zgazi Purgereee! Purgereee! Purgereee!”. I tako nekoliko puta.

Prema informacijama Jutarnjeg lista glazbenu izvedbu djece, kako na bini, tako i u publici, zabilježila je nepoznata osoba. Pretpostavlja se da je snimka nastala mobitelom, 7. siječnja, na Mertojaku tijekom zadnjeg kvartovskog Adventa koji je bio kompletno u znaku ‘bilih‘ i u medijima prezentiran kao Hajdučka fešta.

Tog se dana naime, stajalo u redu za učlanjivanje u udrugu ‘Naš Hajduk‘, a organizatori eventa su se doista potrudili animirati djecu pa je čak organizirano i nadmetanje među djecom s izvedbama Hajdukovih pjesama. Jeo se grah, organizirana je i lutrija, a djecu se, kako se može vidjeti na snimljenom videu, naveliko upoznavalo s navijačkim čarima kada igra Hajduk protiv Dinama pa se u vrhuncu navijačke strasti navijači oba tabora međusobno časte riječima “Zgazi, zgazi, zgazi Purgera – Ubij, ubij, ubij Tovara”.

O navedenom videouratku, na kojem su u glavnoj ulozi deseci mališana, upitana je PU splitsko-dalmatinsku.

Do trenutka zaprimanja vašeg upita nismo imali saznanja o ovom događaju. U odnosu na navedeno provest ćemo postupak utvrđivanja činjenica – rekli su kratko iz splitske policije Jutarnjem listu.

Na sporni video, čiju autentičnost provjeravaju splitski policajci, osvrnuo se i Ured pravobraniteljice za djecu jer, kako navode, pravobraniteljica Helenca Pirnat Dragičević​ osuđuje svako nasilje te isticanje i izvikivanje poruka mržnje prema bilo kojoj grupi ili pojedincu, pri čemu posebice žalosti kada takve poruke dolaze iz usta djece.

Ovaj događaj doista predstavlja manipulaciju djecom te je ujedno izraz nepoštovanja prema djeci i njihovim roditeljima, kao i neodgovornog postupanja s djecom od strane osoba koje su u tom trenutku bile odgovorne za djecu. Budući da snimka pokazuje da je riječ o djeci školske dobi, možemo samo pretpostaviti kako su ih (vjerojatno) odrasle osobe potaknule na​ neprimjereno skandiranje i korištenje pogrdnih riječi, a da djeca nisu ni svjesna značenja tih riječi. U ovom slučaju, dječje skandiranje iskorišteno je kao ilustracija, kako bi se pojačao efekt održane fešte, što predstavlja izuzetno neprimjeren i nepotreban čin, a ujedno i uvredljiv za djecu. Djeca su ovom prilikom bila izložena na neugodan način, što im može prouzročiti daljnje neugodnosti zbog reakcija okoline. Naglašavamo odgovornost odraslih, prije svega roditelja i drugih članova obitelji, odgojitelja, učitelja, itd., da djecu kroz odrastanje uče njihovim odgovornostima, o primjerenom odnosu prema drugima, toleranciji, razumijevanju i empatiji. Pritom važnu ulogu imaju i navijačke udruge koje trebaju promovirati sportski duh i osuditi bilo koji oblik mržnje i nasilja, budući da imaju snažan utjecaj na djecu te se djeca identificiraju s njima. U tom procesu učenja, potreban je i jasan stav društva o nedopustivosti nasilja i pravovremena reakcija kada do nasilja dođe – navode za Jutarnji iz Ureda dječje pravobraniteljice.

Također iz Ureda podsjećaju da uredno upozoravaju da “izostanak reakcije na slučajeve nasilja i izraza netrpeljivosti i govora mržnje mogu ostaviti negativne posljedice i utjecati na porast nasilja nad i među djecom”.

Na svako isticanje nasilničkih i drugih neprimjerenih poruka u bilo kojem okruženju, (u ovom slučaju, na fešti navijačke skupine) treba reagirati jasnom osudom i sankcijama i tako potvrditi da su agresivna komunikacija, nasilje i govor mržnje neprihvatljivi. Djeca odrastaju u okruženju koje su stvorili odrasli. Nažalost, u našem je društvu nasilje široko prisutno i ne nailazi uvijek na osudu, primjerice, nasilje na sportskim terenima, u medijima, agresivna komunikacija na društvenim mrežama i u javnom prostoru. Poruke nesnošljivosti i govor mržnje, kao i navedeno skandiranje, sve češće su sastavni dio ponašanja navijača na sportskim terenima, a pritom izostaje odgovarajuća reakcija. Takvi se ispadi​ prečesto prešućuju i toleriraju od strane nadležnih službi koje bi morale na njih reagirati. Djeca to vide i zaključuju da su iskazi mržnje i nesnošljivosti dio “sportske atmosfere”. Ako ih nitko izravno ne upozorava na nedopustivost takvih iskaza, postoji rizik da će se i sama tako ponašati, čak i ako ih nitko posebno ne potiče na to – zaključuju iz Ureda Pirnat Dragičević.

POSLJEDNJE DODANO: