Dječji plač lani je u sinjskom rodilištu potpuno utihnuo pa bi se lako moglo dogoditi da stavi ključ u bravu. I to – ponovno! Rodilište je, zbog neodgovarajućih uvjeta već bilo zatvoreno 2010. No godinu kasnije, opet se otvorilo, ali samo za takozvane zadesne porode, pa su se djeca, umjesto u Sinju, više rađala u Splitu, piše HRT.
Nekad je sinjsko rodilište imalo 500 pa i više, a 2012. godine – 167 poroda. Desetljeće kasnije – samo 2, a lani u sinjskom rodilištu – nijedan. Budućnost sinjskog rodilišta sve je upitnija.
“Bolje da nestane selo nego običaji. To rodilište je bilo ima i godina”, “Ako nema ovdje doktora koji će porodit ženu u slučaju neke komplikacije, ona mora ići u Split”, “Ovdje su uvjeti takvi, ali nisu ni u Splitu kakvi su u Zagrebu”, neki su od komentara stanovnika Sinjske krajine.
Izvanbolničko rodilište u Sinju nekad je bilo i “prijatelj djece”. No zbog neodgovarajućih uvjeta 2010. je zatvoreno, a godinu kasnije, pod pritiskom javnosti – opet se otvara. Ali – bez operacijske dvorane i anesteziologa.
– To je rodilište samo za zadesne porode, odnosno za porode trudnica s pisanom suglasnosti, za koje očekujemo da su iz zdravih trudnoća i da neće biti potrebno taj porod dovršiti operativnim putem, kaže zamjenica ravnatelja Doma zdravlja SDŽ-a Marion Tomičić.
Pa su žene odlazile u rodilište splitskoga KBC-a. A samo lani, ondje je na svijet došlo više od 400 malih Cetinjana. Ali straha za višestoljetnu tradiciju viteškoga grada – nema.
– I oni koji su zbog iznimnih situacija rođeni van Cetinske krajine mogu biti primljeni u članstvo. Prema tome, mogu biti i alkari. Bitna je pri tome zavičajnost u alkarskom kraju kroz 4 generacije, kaže tajnik Viteškog alkarskog društva Ivan Nasić.
Ali – za kraj s 50-ak tisuća stanovnika, nevažno nije ni rodilište koje se, tvrdi sinjski gradonačelnik Miro Bulj, sustavno uništava i to “političkom odlukom onih koji su napravili ogromne štete prije svega Splitsko-dalmatinskoj županiji”. Poručuje kako neće tek tako dozvoliti da se rodilište zatvori.
Konačna odluka – još nije poznata. Ali donijet će je, poručuju iz Doma zdravlja, u dogovoru s lokalnom upravom i u interesu svih stanovnika – struka!