SKUPA LEKCIJA

Google će platiti 5 milijardi dolara odštete zbog povrede privatnosti korisnika na Chromeu

Google je pristao isplatiti pet milijardi dolara kao nagodbu tužiteljima koji su podnijeli skupnu tužbu tvrdeći da je kompanija narušavala privatnost korisnika preglednika Chrome. Optužbe se odnose na praćenje online aktivnosti čak i kada je Chrome bio postavljen na anonimni način rada, prema preliminarnom dogovoru postignutom u posljednjem tjednu godine, prenosi bug.hr.

Tužba, podnesena 2020. godine, obuhvaćala je “milijune” korisnika Googlea od lipnja 2016., s odvjetnicima koji su zahtijevali najmanje 5.000 dolara odštete po korisniku zbog kršenja kalifornijskih zakona o privatnosti. Detalji nagodbe nisu trenutačno poznati, ali se očekuje da će biti objavljeni početkom sljedeće godine nakon odobrenja suda.

Google je optužen da je pratio aktivnosti pregledavanja u Chromeu čak i kada je postavljen na “anonimni način rada”, postavku privatnosti koja bi trebala ukloniti podatke o aktivnostima s uređaja, ali omogućiti web stranicama praćenje posjećenih stranica. Tužitelji tvrde da je to omogućilo Googleu stvaranje “neopisive riznice informacija” koje su uključivale osobne podatke povezane s društvenim krugovima, kupovnim navikama i potencijalno neugodnim informacijama.

U svojoj obrani, Google tvrdi da je bio transparentan u vezi s prikupljanjem podataka u anonimnom načinu rada, navodeći da je to omogućilo operaterima stranica bolju procjenu izvedbe njihovog sadržaja, proizvoda i marketinga. Međutim, sud je ljetos odbio zahtjev Googlea za odbacivanjem tužbe, tvrdeći da nije bilo jasno koliko je tvrtka upozorila korisnike da se prikupljanje podataka i dalje odvija u privatnom načinu rada.

Ovaj slučaj baca novo svjetlo na praksu velikih tehnoloških kompanija u manipulaciji korisničkim podacima i naglašava važnost transparentnosti u komunikaciji s korisnicima.

POSLJEDNJE DODANO: