OSVRNIMO SE I TKO JE ZA TIM STOLOM

Hrvati otkrili što im se nalazi danas na stolu: “Francuska, odojak, sarma, sarma i sarma”

Božićni običaji pa tako i hrana koju pripremamo za blagdane, u posljednjih dvadesetak godina, uz sve snažniju komercijalizaciju blagdana, poprilično su se odmakli od tradicije i istinskog smisla što Božić predstavlja – mir, ljubav, okupljanje obitelji i tradicijski gastronomski proizvodi.

No, blagdani ne bi bili blagdani da nema obitelji i hrane koja nas okuplja oko zajedničkog stola. Za razliku od nekih prošlih vremena, danas je blagdanska trpeza daleko bogatija pa od ponude koja se nađe na stolu ne znamo što bismo prije probali.

Što se sve nalazi danas za blagdanskim stolom u Hrvata otkrili smo na aplikaciji Reddit. Naime na Redditu otovren je jedan chat o današnjem ručku u koji smo zavirili i mi. Odgovora je puno, raznoliki su i neki jako interesantni, pa ih donosimo u nastavku.

“Prase s ražnja, sarma, francuska, domaći kruh.”

“Pečenka, francuska i friška pogača koju tetka ispeče.”

“Sarma, pita, odojak, janjetina, francuska.”

“Pečenka, francuska, grah salata… Nakon 3 dana nam je zlo već od pečenke jer stari uvijek kupi preveliku (peče na ražnju), pa se kolektivno prežderavamo te mesine samo da se ne baci.”

“Kod nas za Božić je prvi slijed bistra juha s njokima, onda ide pečena tuka s krumpirima, za desert tiramisu, i nakon svega kava i kuglof. Nova godina ide bistra goveđa juha, pašticada i njoki, parfe torta, pa kava i medenjaci. Bakalar na bilo ide za Badnjak i za desert najčešće čokoladni kolač, a za Stipanovo ili sarme ili riba na gradele.”

“Pršut, sir, francuska, pašticada s njokima…”

“Bit će janje, sarma, tona francuske i dosta kolača. Samo uža obitelj, znači manji svatovi.”

“One keksiće što u sredini imaju marmeladu od marelice.”

“Domaća povrtna ili kokošja juha – perad (purica ili patka) – mlinci/pire krumpir/pečeni krumpir – cikla/francuska salata/radič salata. Desert: torta i kolači. Čaša crnog vina uz ručak.”

“Podvarak (znači kupus prvi put), francuska, sarma (kupus drugi put), grah s kupusom ili ti ga kupus s grahom (znači kupus treći put). Volim kupus, ali nekad se stvarno pretjeruje, i više kupusa = ušteda na mesu hahahaha. I da, mjesec-dva pred Božić se s piva prebacuje polako na vino, više odgovara za zimu.”

“Pašticada s njokima, pršut, francuska salata, sarma, tartar umak, kremšnite, kinder pingvin kolač, šape, vanilin kiflice, makovnjača, oblatne…”

“Bilo kaj, bitno je da se jede nekaj fino. Tak da mi je sve totalno nebitno kaj i di se jede. Al osobno volim pečenu patku i krumpir. Kakši more ikaj bit bolje od toga za Božić, realno.”

“Nema pravila, što god mi se taj dan jede. Pod prisilom ne jedem ništa, bez obzira koji je dan u godini i koliko tradicionalno bilo, ako mi se to ne jede.”

Ne jedu svi do besvijesti…

“Ima li nas još koji nisu baš slavili Božić tako? U obitelji smo vjernici, imali bismo jaslice i mali bor, možda jednu vrstu kolača ako bi nam se dalo raditi, a hrana nam je uvijek bila obična. Nikad nismo imali pečenku, francusku, sarmu, pršut, onu klasičnu hrvatsku blagdansku hranu. Nekako mi je uvijek to falilo. Nama je Božić bio kao i svaki drugi dan, eventualno bismo na misu otišli”, jedan je od komentara.

POSLJEDNJE DODANO: