PREKO 1000 BROJEVA TJEDNIKA

Grad Makarska arhivu Makarske kronike vratio građanima

Osnivač, prvi vlasnik i glavni urednik Makarske kronike bio je Anđelko Erceg po kojem nosi ime nagrada za lokalno novinarstvo utemeljena prošle godine od strane Hrvatskog novinarskog društva

Preko 1000 brojeva tjednika Makarska tjednika, koji je od 2002. do 2022. izlazio kao samostalan list, od 19. prosinca dostupni su za pretraživanje u Gradskoj knjižnici Makarska. Bogati arhiv obuhvaća sve brojeve Makarske kronike koji će na ovaj način biti sačuvani i dostupni javnosti. Makarska kronika je novina koja je i danas poznata kao ”najveća mala novina” i po čijem osnivaču Anđelku Ercegu nosi ime nagrada HND-a za lokalno novinarstvo.

Inicijativu je ispred Kronike d.o.o., koja je bila izdavač lista 15 godina, pokrenula Maja Erceg, a realizirana je potpisivanjem sporazuma između Hanza Medie, novog vlasnika i izdavača te Gradske knjižnice Makarska gdje je u povodu preuzimanja arhive održano prigodno druženje.

Osvrnuvši se na izloženih dvjestotinjak naslovnica Jadran Kapor, direktor razvoja lokalnih i specijaliziranih izdanja Hanza Medije istaknuo je važnost lokalnog novinarstva te dodao kako će vrijednost naslovnica Kronike iz godine u godinu rasti.

Makarska kronika bila je i suorganizator i medijski partner nebrojenim inicijativama, a književnik Ivica Mijačika istaknuo je važnu ulogu Kronike u praćenju kulturnih događanja.

Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko izrazio je nadu da će Kronika biti inspiracija ,,nekim novim klincima” te da njezina arhiva nije samo lokalno nego i nacionalno bogatstvo.

Gradonačelnik Makarske Zoran Paunović zahvalio se Maji Erceg te istaknuo kako je Erceg uz to što je bio veliki novinar i urednik bio i veliki vizionar.  Istaknuo je da mu je drago da je Grad Makarska, 20 godina nakon osnivanja Kronike, prvi grad u Hrvatskoj koji po kriterijima Hrvatskog novinarskog društva sufinancira rad lokalnih medija.

Maja Erceg zahvalila se gradonačelniku Zoranu Paunoviću, gradskim službama, ravnateljici Ani Duvnjak te njezinim kolegama, Hanza mediji, HND-u te kolegama koji su dio svog života ugradili u Makarsku kroniku.

Želja nam je bila da se na jednom mjestu sačuva i pohrani kompletna arhivska građa Makarske kronike kako bi bila dostupna za korištenje građanima i javnosti. Drago mi je da je inicijativa prepoznata, da smo dobili podršku Grada Makarske i da su sva izdanja Kronike koja su objavljena tijekom proteklih 20 godina objedinjena u digitalnoj arhivi koja se može pretraživati u Gradskoj knjižnici.  Novo čitanje Kronike s vremenskim odmakom od 20-ak godina pokazuje da je Kronika aktualna i dan danas, da nije iz-gubila na svojoj kritičnosti, oštrini i britkosti te da su teme koje smo otvarali nekad i dan danas zanimljive i relevantne.

Kronika je bila istinski primjer hrabrog, polemičnog i neovisnog novinarstva, vrlo često osporavana od vladajućih garnitura i raznih interesnih skupina, ali uvijek priznata od strane čitatelja i novinarske struke.  Nadam se da će Makarska kronika ostati kao dokument jednog vremena koji će se koristiti godinama nakon nas i koje će iščitavati i neke nove generacije čitatelja, kazala je Erceg.

POSLJEDNJE DODANO: