Ivica Puljak, splitski gradonačelnik predbožićno će vrijeme umjesto iskustveno dražim putovanjima izvan Hrvatske, provesti na stolicama u sudnicama. Na Upravnom sudu u Splitu prvo će odlučivati o kazni Državnog inspektorata od 100 tisuća kuna (13.272,28 eura) zbog navodnog bespravnog ugrađivanja vodovodnih i kanalizacijskih cijevi u sklopu rezidencijalnog objekta Vila Dalmacija, a onda samo par dana kasnije, s Majom Đerek, bivšom gradskom pročelnicom za imovinu koju je doveo baš prvi čovjek grada, naći će se na suprotnim stranama zbog otkaza koji joj je uručio kada mu je, kako kaže, otkazala poslušnost.
Zbog Vile Dalmacije čak su tri postupka pokrenuta prema gradu Splitu i aktualnom gradonačelniku zbog projekta bivše gradske garniture.
Inspektorat je napisao i prekršajni nalog kojim kažnjava Grad Split s 30 tisuća kuna, a Ivicu Puljka (Centar) s tri tisuće kuna za već spomenuti prekršaj, a u još jednom postupku prijeti mu kazna od 100 tisuća kuna jer nije krenuo u hitne radove i počeo vaditi već postavljene cijevi kanalizacije. Projekt je to ex poteštata Andre Krstulovića Opare (HDZ) koji je potpisao ugovor s izvođačem radova projekta rekonstrukcije vodovoda i kanalizacije oko Vile Dalmacija, unutar granica Park-šume Marjan. Sporno je, naime, bilo 52 metra novih cijevi koje su stavljene. U primopredajnom dokumentu nakon što je izazvao izbore, a na čelo Splita došla povjerenica Vlade, baš je povjerenica napisala da su radovi obustavljeni i sve vraćeno u prvobitno stanje, što je Puljak i naložio dok je nakratko bio gradonačelnik.
U ovom postupku pred Upravnim sudom pak grad Split i Puljak su tužitelji jer osporavaju nalog Državnog inspektorata.
Još je početkom ove godine Puljak, svojstveno, za sve okrivio HDZ govoreći da je rješenje Državnog inspektorata pokušaj da se na njega izvrši pritisak i eliminira ga se iz političkog života. Glavnog državnog inspektora Andriju Mikulića nazvao je uhljebom koji bi bio kruha gladan da nema stranke.
Na Službeničkom sudu u podrumu zgrade Splitsko-dalmatinske županije, četiri dana prije Božića trebali bi se nanovo sresti Đerek i Puljak, ovaj potonji s pojačanjem u vidu službenika iz Gradske uprave i zamjenika gradonačelnika Bojana Ivoševića. Zahtjev za prestankom službe u Banovini koji traži Puljak za Đerek, uzrokovan je što je ova učestalo kontaktirala s javnosti bez odobrenja PR službe Grada, dogradonačelnika ili gradonačelnika. Nakon što je gradonačelnik upozorio sve pročelnike da svaka komunikacija s javnosti treba biti odobrena, tereti je Grad, Đerek je nastavila s dosadašnjom praksom.
Dalje je tereti što je javno otkrila identitet korisnika gradskog stana koji je to pravo stekao zbog svog socijalnog statusa, kao i da je odbila predmet te osobe dostaviti Odjelu za socijalu. Gradonačelnik je kazao da je Đerek prekoračila svoje ovlasti kada je uputila prijedlog da se na Gradskom vijeću raspravlja o njezinu prijedlogu da se ukinu kadrovski stanovi.
Đerek je pak u prvoj raspravi navela kako je dogradonačelnik Ivošević sudjelovao u ranijem prijedlogu o davanju stanova u najam, u kojem je definirano da korisnici u njima mogu nastaviti živjeti i nakon mirovine, a koji zbog sukoba interesa i oca koji je korisnik gradskog stana, nije smio sudjelovati, a kamoli predlagati.
Taj prvi susret bez pozdrava sveo se na nekoliko minuta rasprave između Maje Đerek i Kristine Nuić Prka, voditeljice Odsjeka za ljudske potencijale u Uredu Grada u kojem se provukla činjenica da je Nuić Prka bila zajedno na listi za kotarske izbore s predsjednikom Sudskog vijeća koje će donositi odluke u ovom slučaju Željkom Mišićem. Mišić je i zaposlenik županije.