Provedbom projekta “Uspostava infrastrukture Regionalnog centra kompetentnosti Turističko-ugostiteljske škole Split”, ova obrazovna ustanova postaje jedna od srednjih strukovnih škola s inovativnim pristupom modernom obrazovanju u skladu s europskim trendovima kako bi njeni polaznici po završetku školovanja bili konkurentniji na tržištu rada.
– Ovaj projekt je najveći projekt ovakvog tipa. Iznimno nam je drago da se baš u našoj županiji odvija jedan ovako pohvalan i velik projekt. Turističko-ugostiteljska škola je dobila 100 od 100 bodova na valorizaciji samog projekta. Nama je uvijek bio glavni cilj Splitsko-dalmatinske županije podignuti obrazovni sustav na jednu veću razinu. Ovim projektom dobivamo jedan veći stupanj školovanja u turizmu, našoj primarnoj gospodarskoj grani – kazao je na početku župan Blaženko Boban.
Župan je također rekao kako prvom trećinom prvog mjeseca započinje i projekt nadogradnje Medicinske škole Split te uređenje Centra izvrsnosti u Splitu.
Projekt je usmjeren na uspostavu infrastrukture Regionalnog centra kompetentnosti Turističko-ugostiteljske škole, Split kojom će se omogućiti da Turističko-ugostiteljska škola Split stekne potrebne prostorno-tehničke uvjete za adekvatno obavljanje svih aktivnosti i djelatnosti kao Regionalni centar kompetentnosti za područje turizma i ugostiteljstva u sljedećih pet godina.
Projektom se izvode radovi na rekonstrukciji, dogradnji, nadogradnji i opremanju Regionalnog centra kompetentnosti Turističko-ugostiteljske škole Split u okviru kojih je i opremanje praktikuma pomoćnog kuhara i slastičara za učenike s posebnim potrebama.
Tomislav Đonlić, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije kazao je kako je siguran da će ovaj projekt Turističko-ugostiteljskoj školi donijeti puno više učenika i zanimanja.
– Kroz ovaj projekt mi gradimo priču za naše buduće srednjoškolce i sve koji planiraju upisati jedan od smjerova Turističko-ugostiteljske škole – kazao je Đonlić
U projekt je uključeno 730 učenika strukovnog obrazovanja koji primaju potporu u okviru obrazovnih aktivnosti koje se izvode u centrima kompetencija, 230 nastavnika, odraslih polaznika, poslodavaca i zaposlenika, nezaposlenih i studenata koji će sudjelovati u obrazovnim aktivnostima RCK u prvoj upisnoj godini po završetku studija.
Ukupna investicija vrijedna je 12.951.716,90 eura od čega 3.981.684,25 eura iznose bespovratna sredstva Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Nositelj projekta je Turističko-ugostiteljska škola Split, a provodi ga u partnerstvu sa Splitsko-dalmatinskom županijom (SDŽ) i u suradnji s Turističko-ugostiteljskom školom Šibenik, poduzećem Grand hotel Lav d.o.o., Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i Javnom ustanovom RERA S.D.
Turističko ugostiteljska škola Split ima dugu tradiciju obrazovanja u turizmu i ugostiteljstvu. Škola trenutno broji oko 650 učenika te ima oko 80 djelatnika od čega je njih približno 65 nastavno osoblje. Provodi tri četverogodišnja i pet trogodišnjih programa za učenike, a postoji i oko 15 programa doškolovanja, prekvalificiranja, osposobljavanja i usavršavanja za odrasle. Škola ima potporu ostalih strukovnih škola, poslodavaca te domaćih i međunarodnih organizacija.
Ivo Bilić, ravnatelj Turističko-ugostiteljske škole Split kazao je za kako je on unatoč svim sumnjama, od početka bio optimističan kako će ovaj Projekt vidjeti svjetlo dana i nije se razočarao. Za kraj se posebno se zahvalio Splitsko-dalmatinskoj županiji te županu Bobanu.
-Naš cilj je učenje temeljeno na radu i to ćemo kroz ovaj projekt uspjeti provesti. Na tome sam iznimno zahvalan svima koji su podržavali ovaj projekt od njegovog začetka – kazao je iznimno zadovoljan ravnatelj.