Znanstvenici sa Instituta Broad pri MIT-u i Harvarda testirali su 4518 lijekova koji nisu namijenjeni za liječenje zloćudnih tumora na tumorima te se pokazalo da ih je skoro 50 učinkovito u borbi protiv kancerogenih stanica.
Među testiranim lijekovima našli su se oni za dijabetes, različite upale, alkoholizam i artritis kod pasa, piše zivotistil.hr
“Nadali smo se jednom lijeku s antikancerogenim učinkom i iznenađeni smo što ih je toliko puno”, kazao je za portal BioSpace dr. Todd Golub, koautor istraživanja i direktor Programa protiv raka pri Institutu Broad. Ono što je znanstvenike dodatno iznenadilo su načini na koje ovi lijekovi ubijaju stanice raka – potpuno drugačije od onkoloških lijekova.
“Većina lijekova za rak djeluje tako da blokira proteine, dok ovi djeluju kroz druge mehanizme”, objašnjava Setevn Coresello, onkolog i voditelj studije.
Mnogi lijekovi ubijaju stanice raka djelujući na mete koje nisu identificirane. Primjerice, tepoxalin koji se koristi u terapiji za osteoartritis kod pasa djeluje na mete u stanicama raka koje su povezane s otpornošću na kemoterapiju.
“Razumijevanje mehanizama na koje djeluju na rak ovi lijekovi pomaže nam pronaći nove terapije u borbi zloćudnih tumora”, zaključuje dr. Coresello.