Kroasani – sve što trebate znati o pripremi francuskog klasika

Za pripremu omiljenih peciva najprije se naoružajte strpljenjem i dobrom voljom, a zatim i kvalitetnim sastojcima koji će ih učiniti još ukusnijima. Stajanje i valjanje tijesta ponekad može potrajati i do tri dana, no pripremu svakako prilagodite sebi i svom vremenu. Dužim stajanjem, naravno, finalni rezultat bit će još malo bolji.

Iako se čitav proces čini itekako kompliciranim, priprema domaćih kroasana itekako će se isplatiti jednom kada konačno zagrizete u savršeno prozračno pecivo od tisuću slojeva.

Što vam je sve potrebno za pripremu kroasana?

Omiljena francuska peciva pripremaju se dugo i pažljivo, no svatko tko se barem jednom upustio u pripremu reći će vam kako se sav trud itekako isplati. Za pripremu će vam trebati brašno, voda, mlijeko, šećer, žumanjak, maslac, kvasac, sol i jaje. Maslac držite u hladnjaku do trenutka valjanja tijesta, jaje na sobnoj temperaturi, a mlijeko i voda neka budu mlaki.

Koje brašno koristiti?
 
Za pripremu kroasana koristiti možete glatko brašno tipa 550. Birajte nešto kvalitetnije primjerke provjerenih domaćih ili talijanskih proizvođača, a najbolja opcija uvijek će biti domaće brašno malih OPG-ova.

Svježi ili suhi kvasac?

Koristiti možete obje vrste kvasca, no svakako imajte na umu da ista gramaža suhog kvasca nije isto što i ista gramaža mokrog kvasca. Na svaki gram svježeg kvasca koristite pola grama suhog. 

Kako i kada se dodaje maslac?

Da bi kroasani poprimili slojeve i lijepo se razlistali, postali prozračni i lagani, potrebna vam je dobra doza kvalitetnog maslaca. Postupkom koji se naziva laminiranje, maslac se umeće između slojeva tijesta, a zatim, kod pečenja, stvara slojeve po kojima prepoznajemo kroasane. Kada je tijesto odstajalo, potrebno ga je razvaljati na tanko, a zatim isto ponoviti i s pakiranjem maslaca. Stavite ga između dva komada plastične folije i razvaljajte na tanko, stavite na tijesto i preklopite tako da maslac ne može izaći iz tijesta.  U slučaju da maslac nije dovoljno ohlađen, tijesto će postati gnjecavo i ljepljivo, a maslac izlaziti iz slojeva. Tijesto jednostavno vratite u hladnjak i pustite da se svi sastojci povežu kako biste ih mogli pravilno razvaljati., piše Gastro

Pečenje kroasana

Pecite ih na 180 do 200 stupnjeva oko pola sata ili dok ne poprime zlatnu boju. Ovisno o veličini peciva, trebat će im 20 minuta do pola sata, no svakako ih držite na oku kako se predugim pečenjem ne bi isušili.

Čuvanje kroasana
 
Već oblikovane kroasane možete čuvati u zamrzivaču do dva mjeseca, a pravilno pripremljeni ispečeni kroasani ostat će meki i savršeno lisnati i do nekoliko dana na sobnoj temperaturi. Smrznuti možete i već ispečene kroasane, pa ih vaditi po želji kroz dulji period. Spremate li u zamrzivač sirove kroasane, izvadite ih sat do dva prije pečenja. Peciva moraju postati meka na dodir, tek tada su spremna za ubacivanje u pećnicu.

Potrebno vam je: 500 g brašna 140 ml vode 140 ml mlijeka 1 žumanjak 50 g maslaca za tijesto 300 g maslaca za preklapanje 2 žličice šećera 1 žličica soli 15 g suhog kvasca 1 jaje za premazivanje

POSLJEDNJE DODANO: