Uz klubove vladajućih stranaka, potporu novoj vladi mandatara Andreja Plenkovića u srijedu su u Saboru najavili i HSS te HDSSB-ov Branimir Glavaš.
Iako nije potpisao potporu Plenkoviću kao mandataru, Glavaš je kazao kako ga je ugodno iznenadilo to što je Plenković prvoga radnog dana novog saziva temeljito i pažljivo pratio tijek rasprave o zakonskim prijedlozima.
“Odmah reagira u obliku amandmana, usvaja kvalitetne sugestije, ne opterećujući se time dolaze li od vladajuće većine ili oporbe. To je jedna pozitivna promjena, jer se ranije uvijek išlo silom, snagom ruku”, rekao je Glavaš.
U ime Kluba HSS-a, Krešo Beljak kazao je da zastupnici njegove stranke podupiru Plenkovićevu vladu, ne zbog ulaska u vlast ili u državna poduzeća, nego “zato da se kaos u državi, koji vlada već više od godinu dana zaustavi i da Hrvatska, da hrvatski građani dobiju vlast koja će pokušati provesti reforme”.
Beljak je rekao i kako je konsterniran načinom na koji je novi saziv Sabora započeo rad.
“Da smo svi tu mi koji smo muškarci uzeli motike, uzeli drvene plugove i da su nam naše kolegice saborske zastupnice samo nosile vodu u ovih pet dana bismo na ruke izorali nekoliko hektara hrvatske zemlje i napravili bismo nešto korisno, a ovo što mi svi skupa radimo i što cijela hrvatska javnost gleda je sve samo ne korisno”, rekao je Beljak.
Na njegovo je izlaganje reagirao Mostov Nikola Grmoja. “Nisam vas baš puno viđao ovdje u sabornici. Mi smo ovdje prisutni, marljivo radimo, više zakona je poslano u proceduru o kojima se raspravlja i mislim da Sabor nikada nije intenzivnije radio i da je ovoliko bilo zakona u zakonskoj proceduri”, kazao je Grmoja i zamolio Beljaka da mu objasni na što je mislio.
“Ja bih trebao pojašnjavati? Instrukcije se naplaćuju 150 kn po satu, pa kad poželite tu sam”, uzvratio mu je Beljak.
Beljakov istup zbunio je SDP-ova Nenada Stazića. “Kao eventualni novi prilog politološkoj znanosti ja bih samo molio objašnjenje. Kani li HSS biti opozicijska stranka koja podržava Vladu ili provladina stranka u opoziciji”, upitao je Stazić, na što je predsjedavajući Gorad Jandroković (HDZ) dodao kako ga i osobno zanima odgovor na to pitanje.
“Mi smo opozicijska stranka koja je odlučila dati podršku gospodinu Plenkoviću, ne zbog toga jer ulazimo u vlast, nego zbog toga da se prekine agonija višemjesečnih pregovora, koje su neki drugi izazivali u prošloj godini, da se prekine kriza, da se da priliku ipak novim ljudima, novom čovjeku da pokuša napraviti, a naravno da ćemo kao opozicijska stranka tako se i ponašati u svakom drugom slučaju”, odgovorio je Beljak.
Hajdaš Dončić čestitao na imenovanju Nine Obuljen; nezadovoljan Kujundžićem
Opozicija pak predstavljenom programu nove vlade zamjera izostanak jasnih stavova oko spora INA-e i MOL-a ili problema švicarskog franka, no hvali izbor Nine Obuljen za ministricu kulture.
“Nema vaših obećanja na koji način će se zaposliti 180 tisuća novozaposlenih, nema jasnog stava o odnosu Ine i Mola, a nema ni jasnog stava o problemu švicarskog franka”, rekao je Hajdaš Dončić u ime SDP-ovog saborskog kluba.
Zamjera i ubacivanje “u posljednjem trenutku” ministra bez portfelja u Vladu jer će se, kaže, broj ministarstava zadržati na 20 te nema ništa od najvljivane racionalizacije.
HDZ-u je, međutim, čestitao na odluci o imenovanju Nine Obuljen na mjesto ministrice kulture.
“Svjestan sam da pohvala od strane oporbe neće koristiti gospođi Obuljen koja je već doživjela napade od radikalne desnice. Na žalost, ne mogu pohvaliti izbor gospodina Milana Kujundžića kao ministra zdravstva jer koliko me veseli moderan europski smjer u odabiru gospođe Obuljen toliko nas brine radikalni smjer u odabiru ministra zdravstva”, rekao je Hajdaš Dončić.
Program vlade nazvao je “općenitim” i “bez ciljeva”, a Plenkoviću je poručio: “Dobro je što u programu ne spominjete riječ reforma. Pobogu, svi smo umorni od riječi reforma i takozvanih karizmatika”.
Njegov stranački kolega Željko Jovanović Plenkoviću posebno zamjera prijedlog imenovanja Pave Barišića za ministra znanosti.
“Barišić ne može voditi taj resor zbog nečasnih radnji koje mu se pripisuju dok je bio u Ministarstvu, a i poslije”, kazao je Jovanović i ocijenio kako je riječ o lošoj poruci mladima.
Vladinu programu zamjeraju da nigdje ne spominje nacionalni plan reformi, tvrde da je Kurikularna reforma mrtva. Ali, još je veća tragedija što je zanemarena provedba Nacionalne strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, a ni riječi nije rečeno kako će se unaprijediti sport i tko će voditi Središnji ured za sport, kaže Jovanović.
HDZ-ov Željko Reiner uzvratio je da u programu piše da će Vlada nastaviti kurikularnu reformu.
Goran Beus Richembergh (HNS) primjećuje da se nigdje ne spominju dva važna strateška dokumenta, industrijska i strategija razvoja hrvatskog turizma.