Nakon što su se tijekom nedavih lokalnih izbora Srebrenica i Stolac pokazali neuralgičnim točkama u Bosni i Hercegovini postoji mogućnost pokretanja incijative da se te dvije općine proglase distriktima po uzoru na Brčko, što bi uz mini reorganizaciju BiH ujedno bila zapreka provedbi separatističkih planova, kao i o onih o uspostavi trećeg entiteta, prenijeli su u srijedu lokalni mediji.
Prijedlog su navodno potaknuli akademski i nevladini krugovi iz Washingtona i Bostona, a prema toj zamisli preustroj BiH nakon izbora koji su ponovo izazvali međunacionalne napetosti trebao bi ići u pravcu stvaranja dva nova distrikta te bi se, pored Brčkog, distrikti formirali u Srebrenici te na području opisanom kao Stolac-Neum.
Ideja i disktriktu u Srebrenici nije nova. Ranije su je snažno isticali bošnjački povratnici u tu općinu ističući kako nakon počinjenog genocida iz 1995. nemaju povjerenja u vlasti Republike Srpske. To nepovjerenje dobilo je na značaju nakon što je postao izvjesno da će novi načelnik Srebrenice po prvi put nakon rata biti Mladen Grujičić kao kandidat kojega su istaknule stranke sa srpskim predznakom.
Zamisao o “distriktu Stolac-Neum” je pak potpuna novina, a pojavila se nakon što su u toj općini zbog fizičkih sukoba 2. listopada morali biti prekinuti izbori za načelnika i općinske vijećnike.
No izgredi koji su se zbili na dan izbora po svemu sudeći samo su povod za podnošenje prijedloga čiji je cilj razbiti koncept teritorijalnog ustroja koji je opisan kao “temeljno segregirajući, etnički eksluzivistički i civilizacijski neodrživ”.
“Rješavanje pitanja Stoca odlučuje i u kojem će se smjeru kretati država BiH, ka integraciji ili etničkog dezintegraciji. Dodatno, distrikt u Hercegovini bi imao i pozitivan utjecaj na razvoj demokratskih procesa u izborno zamrznutom i društveno podijeljenom Mostaru. Izgradnja magistralnog puta Stolac-Neum stvara neophodne prometne uvjete za realizaciju ove zamisli. Otvaranje ureda OESS-a u Stocu unijet će neku vrstu sigurnosti, ali tek na kraći rok”, kazao je neimenovani, navodno diplomatski izvor.
Tri distrikta i jačanje unutarnje kohezije
Koncept “tri distrikta” na tri rubna dijela BiH prema zamisli njegovih autora trebao bi ojačati unutarnju koheziju države i stoga je navodno prihvatljiv i za SAD, iako je svima jasno da bi oduzimanje teritorija od entiteta i “političkih elita koje teže secesiji i disoluciji” predstavljalo tešku zadaću.
Procjena je neimenovanog izvora kako će zapravo svaki budući izbori ponovo unijeti nemir i zaprijetiti krizom i u Srebrenici i Stocu, a u konačnici i krizom u cijeloj BiH.
Distrikt Brčko stoga bi mogao biti model za te općine jer je u njemu ostvaren “demokratski model dobrodošlice i razvoja za sve”, dok Srebrenica i Stolac postaju mjesta nacionalnih sukoba.
Veleposlanik BiH u Washingtonu Haris Hrle, član Stranke demokratske akcije (SDA), potvrdio je kako su mu poznati ovakvi prijedlozi iako je istaknuo kako na njih ne treba gledati kao na nešto što bi u ovom trenutku izravno podupirala američka vlada.
– Prijedlog ne predstavlja stajalište washingtonske administracije ali BiH je iskra u oku velikom broju akademika, pravnika, političara. Svakako treba pričekati kraj izbornog procesa u SAD-u i vidjeti predstavljaju li one početne, akademske sugestije za nadolazeću američku administraciju. Sve što je u interesu mira i pomirenja, građana i naroda, što je u skladu s europskim načelima i NATO standardima, to će biti pozdravljeno – izjavio je Hrle.