Ova zimzelena, sredozemna biljka raste u toplim primorskim krajevima, a može ići i dublje u kontinent. Uzgaja se kao ukrasna biljka, a može se koristiti i kao začin raznim jelima. Listovi ove biljke imaju specifičan miris koji je vrlo opuštajući.
Kad osjetite neku napetost ili tjeskobu, zapalite nekoliko listova lovora i njihova eterična ulja će djelovati opuštajuće na organizam.
Listovi lovora bogati su vitaminom A, C, vitaminima B skupine, folnom kiselinom, kalcijem, željezom, bakrom, cinkom, manganom, magnezijem, selenom. Vitamin B skupine važan je za normalan rad živaca i mišića, te za hormonsku ravnotežu. Pomaže kod nesanice. Smanjuje LDL kolesterol i snižava koncentraciju šećera u krvi.
Zbog iznimne količine vitamina B koristan je u borbi protiv stresa i anksioznosti.
Čaj od listova lovora pomaže kod probavnih smetnji i dišnih problema. Smiruje kašalj, potiče znojenje i mokrenje i tako suzbija virusne i bakterijske infekcije. Zbog obilja ljekovitih sastojaka izvrstan je za jačanje imuniteta. Taj čaj mora biti lagan (2, 3 lista ), ne prejak, jer može izazvati probleme sa želucem. Jaki čaj ili njegov uvarak dodajemo kupkama protiv reumatskih oboljenja.
Eterično ulje lovora dobro je za inhalaciju i dezinfekciju prostora, idealno u ovo vrijeme pandemije.
ČAJ OD LISTOVA LOVORA
Čaj se priprema od suhih ili svježih listova. Koristimo 3 lista lovora i 2,5 dl prokuhane vode. Kuhamo 10 minuta na laganoj vatri. Čaju po želji dodamo ocijeđeni limunov sok ili žlicu meda. Po želji možete dodati malo cimeta, na vrh noža. Izvrstan je za jačanje imuniteta i ublažavanje kašlja. Pije se topao.
SIRUP OD LOVORA
Zakuhamo 2,5 dl vode i dodamo 6 svježih ili 8 suhih listova lovora. Poklopimo i kuhamo 10 minuta na laganoj vatri. Čaj procijedimo, dodamo smeđi šećer ili med i miješamo dok se ne otopi. Uzimamo 2 – 3 žlice dnevno. Čuvamo u hladnjaku u staklenoj boci. Može stajati nekoliko dana. Nakon toga radimo novi sirup.