U sklopu projekta “Odgovorno poslovanje čisti svijet!” u Solinu je 17. ožujka ove godine otvoren prvi hrvatski pogon za reciklažu otpadnog sapuna iz hotela. Ovaj svojevrsni Radni centar za reciklažu sapuna SAPO, koji osposobljava i zapošljava osobe s invaliditetom za poslove reciklaže sapuna i plasiranje novih proizvoda na tržište, inovativan je model cirkularne ekonomije, socijalnog poduzetništva i javno-privatnog partnerstva za održiv razvoj.
– Centar za pakovanje i ukrašavanje nalazi se u Dubrovniku i osposobljava osobe s intektualnim poteškoćama za ukrašavanje novih proizvoda i proizvodi ukrase za pakovanje sapuna. U oba centra zaposleno je ukupno sedam osoba s invaliditetom koji će voditi radne centre, provoditi daljnju praktičnu edukaciju, prikupljati, reciklirati i pripremati nove proizvode za tržište – doznali smo iz solinskog centra.
Jutros su reciklirani sapun simboličnog imena “Sapo”, članovi Radnog centra iz Solina dijelili građanima Splita kako bi ih upoznali s idejom koja je proizašla iz potrebe hotelijera da prate trendove uvođenja zelenog poslovanja kako bi postali konkurentniji; potrebe za reduciranjem stope nezaposlenosti, posebno niže obrazovanih i teško zapošljivih društvenih skupina; te potrebe za razvojem novih, tzv. zelenih zanimanja koja su u Hrvatskoj deficitarna. Sapun su Splićani, ali i njihovi turisti razgrabili u rekornom roku.
Plasman na tržište
– Zapošljavanjem osoba s invaliditetom u svojoj prvoj fazi, a potencijalno svih drugih teže zapošljivih skupina građana, projekt šalje snažnu društvenu poruku te unaprjeđuje održiv društveni razvoj na svim razinama. Uz smanjenje štetnih utjecaja na okoliš, unaprjeđuje konkurentnost hotelijerskog sektora i reducira operative troškove u hotelijerstvu – mišljenja su djelatnici Radnog centra.
Proizvod su brandirali studenti i profesori Studija dizajna Umjetničke akademije u Splitu. Finalni proizvodi će, uz pomoć profesionalnog distributera i prethodnu široku promociju, biti plasirani na tržište nakon provedbe projekta, osiguravajući održivost projekta i novouspostavljenog radnog centra.
Projekt sufinanciraju Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, putem programa IPA IV: Razvoj ljudskih potencijala, kroz program “Poboljšanje pristupa tržištu rada osobama s invaliditetom” i Ured Vlade RH za udruge. Ukupna vrijednost projekta je oko 190 tisuća eura od čega EU financira 70% .