Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu nakon osam godina vratilo je stvari na početak u postupku koji se vodi protiv tvrtke Skladgradnja, te njenog direktora i suvlasnika Slavena Žužula. Naime, optužno vijeće danas je odlučilo da se optužnica zbog bojanja tunela Sveti Rok i Mala kapela ponovno vraća u istražni postupak Državnom odvjetništvu.
Od samog početka mnogo je nejasnoća u ovom postupku koji traje već dugi niz godina. Iako su vještačenja i činjenice išle u prilog Skladgradnji, bez relevantnih dokaza o počinjenom kaznenom djelu, ovaj slučaj još uvijek nije dobio svoj epilog.
Što točno znači vraćanje optužnice u istražni postupak detaljno nam je pojasnio odvjetnik Krešimir Vilajtović, jedan od odvjetnika Slavena Žužula:
Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda sastalo se u ponedljak 20. veljače protiv prvookrivljenih koji se terete za kazneno djelo poticanje na zlouporabu položaja i ovlasti, a među kojima je i moj branjenik gospodin Slaven Žužul. Kao branitelj gospodina Žužula, u pisanom sam obliku dao odgovor na optužnicu, koja je neprimjerena za slanje na sud, budući da sadrži neutemeljene i netočne pretpostavke, bez ijednog relevantnog dokaza i činjenice koja bi upućivala na osnovanu sumnju da je Slaven Žužul počinio kazneno djelo.
Naime, nakon osam godina vođenja istrage u ovom postupku, podiže se ovakva optužnica koju je optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu ocijenilo nepotpunom, te je dalo mišljenje da se ne može potvrditi jer za to ne postoje zakonske pretpostavke, zbog čega je vraćena Državnom odvjetništvu na dopunu istrage.
Jednako tako, u ovom predmetu postoji i građevinsko nadvještačenje koje u cijelosti ukazuje da je trgovačko društvo Skladgradnja postupak bojanja tunela Sveti Rok i Mala Kapela odradila kvalitetno, profesionalno i po tržišnim cijenama. Nadalje, cjelokupni predmetni javnonabavni postupak proveden je sukladno zakonu, a što proizlazi iz mišljenja Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva u kojem se izričito navodi da “tijekom postupka nadzora i uvidom u dostavljenu dokumentaciju, nisu utvrđene nepravilnosti”. Naravno, radi se o mišljenju vezanom uz angažiranje trgovačkog društva Skladgradnja.
Isto tako, valja napomenuti da je tijekom rujna 2013. godine između HAC.d.o.o i Skladgradnja d.o.o izvršena uplata zadržanog depozita u iznosu od preko 1.7 milijuna kuna koji je služio HAC-u kao garancija za eventualno otklanjanje nedostataka prilikom izvođenja radova.
Iz svega se može zaključiti da je optužnica protiv gospodina Slavena Žužula podignuta na puku činjeničnu neargumentiranu konstataciju što među inim predstavlja nedozvoljenu presumpciju u kaznenom postupku koja se nikako ne smije prihvatiti, a radi se o odlučnim činjenicama što je prepoznalo i optužno vijeće, te vratilo optužnicu Državnom odvjetništvu ponovno u istražni postupak.
Moramo napomenuti da je jedno od temeljnih prava svakog građanina da se o njegovim pravima i obvezama ili odgovornosti za kazneno djelo mora odlučiti u najkraćem roku što je ustavna kategorija, međutim ovdje smo suočeni s nedopušteno dugim trajanjem istražnog postuka, što znači da Državnom odvjetništvu nije bilo dovoljno osam godina da prikupi relevantne činjenice protiv sudionika ovog postupka uključujući i gospodina Žužula.