Novi diplomski studijski programi – primaljstvo i medicinsko-laboratorijska dijagnostika (MLD) koji će se izvoditi na Sveučilišnom odjelu zdravstvenih studija od iduće akademske godine, predstavljeni su javnosti u petak, 22. srpnja, u Zgradi tri fakulteta. Naime, radi se rezultatu projekta “Izrada standarda zanimanja/kvalifikacija uz unaprjeđenje zdravstvenih studijskih programa”, u kojem osim Sveučilišta u Splitu, Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija, sudjeluju i sve ustanove visokog zdravstvenog obrazovanja u RH, strukovne komore u zdravstvu i poslodavci u zdravstvu.
Nove diplomske studije su predstavile prorektorica za nastavu Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Rosanda Mulić, voditeljica Ureda za EU projekte Aleksandra Banić, dipl. oec., voditeljica projekta doc. dr. sc. Vesna Antičević, voditeljica radne skupine za izradu studija medicinsko-laboratorijske dijagnostike univ. mag. med. lab. diagn. Mirela Zec i zamjenica pročelnika za primaljstvo Matea Šarić, mag. med. techn.
Vesna Antičević je tom prigodom istaknula kako pokretanje novih diplomskih programa primaljstva i MLD-a znači pružanje šanse za daljnje obrazovanje studenata, ali i podizanje kvalitete zdravstvenih usluga. Isto tako, napomenula je da će od sljedeće akademske godine kao kriteriji za upis na zdravstvene studije, uz bodove s državne mature, biti predloženo i procjenjivanje relevantnih značajki osobnosti i emocionalna kompetentnost budućih studenata za rad u zdravstvenoj praksi.
Naime, u sklopu unaprjeđenja selekcijskih postupaka, provedeno je znanstveno istraživanje u četiri hrvatska zdravstvena studija (Sveučilište u Splitu, Sveučilište u Zadru, Sveučilište u Osijeku, Sveučilište u Dubrovniku) na studentima 1. godine zdravstvenih studija pri čemu su ispitivane osobine ličnosti i emocionalna kompetentnost studenata . Rezultati ovog istraživanja biti će temelj za donošenje odluke o pokretanju postupka uvođenja dodatnih selekcijskih postupaka prilikom upisa budućih studenata.
Matea Šarić je naglasila kako Diplomski studij primaljstva do sada nije postojao u RH i stoga se sadašnjim prvostupnicima i budućim studentima pruža mogućnost da steknu zvanje magistre primaljstva. Mirela Zec je kazala kako se Diplomski studij MLD-a se izvodi samo na Medicinskom fakultetu u Osijeku koji su partneri u ovom projektu i uz čiju podršku i pomoć je ovaj studij izrađen te se zahvalila na pomoći prof.dr.sc. Ljubici Glavaš-Obrovac.
Prorektorica Mulić je izrazila snažnu podršku Sveučilišta Odjelu zdravstvenih studija za osnivanje novih diplomskih studija naglasivši kako su oni u skladu sa Strategijom Sveučilišta 2015.-2020., kojom se potiče otvaranje novih studijskih programa, osobito iz STEM područja.
O logističkoj podršci projektima koji se provode na Sveučilištu u Splitu govorila je Aleksandra Banić, zahvalivši se svima koji se svojim snažnim entuzijazmom zalažu za njihovo praćenje, promociju i realizaciju.
Podsjetimo, vrijednost troškova projekta “Izrada standarda zanimanja/kvalifikacija uz unaprjeđenje zdravstvenih studijskih programa” procijenjena je na iznos 2.725.696,70 pri čemu je vrijednost bespovratnog sufinanciranja 95% kn, dok preostalih 5% projekt sufinancira Sveučilište u Splitu. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda.