Prvi hrvatski pop-up društveno-kulturni centar ovog vikenda u Venerandi na Hvaru

Mladi hvarski entuzijasti okupljeni u građansku inicijativu PlatFORma ovaj vikend u gradskom prostoru Veneranda organiziraju Pop-up društveno-kulturni centar. Nešto što je u početku zamišljeno kao multimedijalna izložba i predstavljanje aktivnih kulturno-umjetničkih organizacija s raznih hrvatskih otoka pretvorilo se u trodnevno događanje s bogatim programom, od kreativnih radionica i koncerata do predstava i javnih rasprava. Vrata Venerande bit će otvorena od petka u 19 sati do nedjelje u ponoć.

– Prošlu godinu zalagali smo se za otvaranje društveno-kulturnog centra grada Hvara u prostoru Venerande, ali to nije prošlo na Gradskom vijeću. Krenuli smo svojim radom i aktivnostima pokazati da se nešto ipak može napraviti. Početna ideja je bila napraviti međuotočnu izložbu, ali smo se uključili u Pokret otoka i shvatili kolika je snaga u povezivanju s ostalim ljudima sa sličnim afinitetima s drugih otoka. Bilo nam je jasno da ne možemo stati samo na izložbi te da sugrađanima želimo pokazati potencijal prostora za koji smo se zalagali da postane društveno-kulturni centar. Unatoč tome što ideja nije prošla na Gradskom vijeću za ovaj projekt imamo tehničku potporu Grada i na tome smo im jako zahvalni – kaže Nena Kolak iz Saveza PlatFORma Hvar.

Pojašnjava kako će napraviti vikend društveno-kulturni centar kako bi pokazali što se sve može napraviti u tom prostoru. U prazan gradski prostor unijet će atmosferu gradskog dnevnog boravka, multimedijalnu izložbu, glazbu, koncert, predstavu, kreativne radionice za sve uzraste, kino projekcije, javnu raspravu i okrugli stol. 

– Najvažnija su otvorena vrata za sve građane! Teško je kroz samu priču ljudima dokazati što se sve može, pa smo se odlučili iskoristiti sve što imamo. Dijelili smo međuotočne resurse i sve je to bilo puno lakše. Povezalo se 75 predstavnika s deset otoka. Do tada smo komunicirali virtualnim putem i želja nam je bila upoznati se uživo. Povezali smo se i uspostavili suradnju za neke buduće projekte. Na brodu Polaris smo proveli jedan dan simbolično povezujući otoke. Htjeli smo pokazati da se samo aktivnim pristupom može promijeniti ishod. Ako se samo promatra, ništa se neće promijeniti – tvrdi Kolak.

U drugoj akciji otočani su stigli u Split.

– Želja nem je bila predstaviti se Splitu, ali ne samo Splitu nego i kopnu. Htjeli smo ukazati na problematiku otočana, ali pozitivnim porukama poput zahvalnosti što smo tu gdje jesmo, ali i istaknuti neke naše probleme poput povezivanja. Životni stil na otoku je potpuno drugačiji od onog kojeg nude gradovi poput Splita ili Zagreba. Puno je mirniji, nudi mogućnost kvalitetnog obiteljskog života za mlade obitelji, ali se tu stvara problem smještajnih kapaciteta. Sve ima svoju lijepu, ali i izazovnu stranu. Mislim da je život tu puno kvalitetniji za mlade ljude, a izazov je sadržaj kojeg na svim otocima manjka – kaže Nina Kolak.

Naglašava kako sve ovo ne bi bilo moguće bez suradnje samih sugrađana koji su prepoznali inicijativu i podržali je aktivnim sudjelovanjem u ostvarenju ideje, doniranjem namještaja za uređenje prostora, smještaja za 30-tak gostiju s drugih otoka te volonterskim sudjelovanjem u samom programu. Kaže kako je ona doseljenica na Hvar pa zasigurno ima drugačiji pogled na sve od onih koji na otoku žive cijeli život.

– U gradu Hvaru je stil života takav da se jako intenzivno radi šest, sedam mjeseci godišnje, a da se zimi odmara. Čini mi se da je velika većina s tim načinom poprilično zadovoljna, dok, naravno, uvijek postoji i dio onih koji su nezadovoljni. Ne bave se svi turizmom i rekla bih da tu postoji ogromna rupa za ljude koji se žele baviti drugačijim poslovima i koji žele aktivno provesti svoju zimu – zaključuje Nena Kolak te poziva sve zainteresirane da podrže prvi hrvatski pop-up društveno-kulturni centar i upoznaju se s radom 22 kulturno-umjetničke organizacije s naših otoka.

POSLJEDNJE DODANO: