Troškovi nasilja premašuju 8 bilijuna USD

Obiteljsko nasilje, uglavnom nad ženama i djecom, ubija daleko više ljudi nego ratovi, a često se prešućuje, a svjetskom gospodarstvu čini trošak veći od 8 bilijuna dolara na godinu, objavljeno je u utorak.

Autori studije kažu da je njihov rad prvi pokušaj procjene ukupnih troškova nasilja u svijetu i pozivaju Ujedinjene narode da više pozornosti obrate zlostavljanju u domu koje privlači daleko manje pozornosti nego sukobi od Sirije do Ukrajine.

– Na svaku smrt u građanskom ratu dolazi, u grubo, devet osoba… ubijenih u osobnim sukobima – napisali su u izvješću Anke Hoeffler sa Sveučilišta u Oxfordu i James Fearon sa sveučilišta Stanford.

Troškovi svog nasilja u svijetu, od obiteljskog do ratova, za svjetsko gospodarstvo su teret od 9,5 bilijuna dolara na godinu. Izračun je napravljen na temelju gubitka u gospodarskom proizvodu i jednak je 11,2 posto svjetskog bruto domaćeg proizvoda.

Zadnjih godina nekih 20 do 25 zemalja trpjelo je građanske ratove koji su uništili mnoga lokalna gospodarstva i stajali oko 170 milijarda dolara na godinu. Troškovi ubojstava, kojih su počinitelji uglavnom muškarci nad žrtvama s kojima nisu u rodbinskoj vezi, iznose 650 milijarda dolara.

No te su brojke sitne prema cijeni obiteljskog nasilja, uglavnom nad ženama i djecom kojih se troškovi penju na 8 bilijuna dolara.

Studija govori da oko 290 milijuna djece trpi nasilno discipliniranje u domu, prema podacima UNICEF-a (UN-ova fonda za djecu).

Nasilje bez smrtne posljedice crpi 1,9 posto BDP-a u zemljama visokih plaća, a u zemljama subsaharske Afrike, gdje je strogo kažnjavanje uobičajeno, čak 19 posto BDP-a.

Bjorn Lomborg, voditelj centra Copenhagen Consensus koji je naručio izvješće, ističe da svijet često žmiri pred obiteljskim nasiljem jer ono je manje privlačno, baš kao što automobilska nesreća privlači manje pozornosti nego zrakoplovna.

Studija ne samo da treba ukazati “da je to veliki problem”, rekao je Lomborg, već “treba početi tražiti pametna rješenja”.

Također treba UN-u pomoći da zacrta nove ciljeve do 2030., koji će naslijediti Milenijske ciljeve iskorjenjivanja siromaštva i poboljšanja opskrbe pitkom vodom zacrtanih od 2000. do 2015.

Novi ciljevi mogli bi biti ukidanje premlaćivanja kao prihvaćene metode discipliniranja djece ili smanjenje nasilja nad ženama, sugerira Lomborg.

Za izračun troškova nasilja nad ženama i djecom kojih ishod nije smrtonosan, izvješće se temeljilo na američkim studijama koje procjenjuju da svaki nasilni napad stoji 95.000 dolara od medicinskih troškova do gubitka prihoda.

POSLJEDNJE DODANO: