Stanovnici uz Karepovac: Gušimo se u smradu, a stabla ne moramo kititi, kod nas je svaki dan Božić!

Mikrolokacija za pretovarnu stanicu definirana je na Karepovcu i nigdje više, kazao je dožupan Ante Šošić u četvrtak na sastanku kojeg je organizirala Koordinacija za praćenje sanacije Karepovca sastavljena od predstavnika gradskog kotara Mejaši i mjesnih odbora Kamen, Žrnovnica, Kučine i Mravinci.

– Grad je ponudio lokaciju na sjeverozapadnom dijelu Karepovca gdje nema kuća u blizini, ali je problem jer tu nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi i nema pristupne ceste – dodao je Šošić.

Vlatka Lucijanić Justić, voditeljica projekta izgradnje Centra za gospodarenje otpadom, stanovnicima je prezentirala kako bi buduća pretovarna stanica trebala izgledati i objasnila kako je ona potrebna jer se time troškovi transporta smanjuju za pola. Ustvrdila je da je rješenje pretovarna stanica zatvorenog tipa s tekućom trakom kojoj bi izvor energije bilo sunce te dodala da se u manje od sat vremena može pretovariti 40 tona otpada.

Stanovnici uz Karepovac razumiju da do zatvaranja i sanacije odlagališta otpada ne može doći prije nego se izgradi Centar za gospodarenje otpadom u Lećevici, ali se boje da se smrada neće riješiti ni nakon što se izgradi pretovarna stanica.

– Toliko se novaca bere s Karepovca, a mi nemamo ni cestu, ni kanalizaciju, ni autobus. Bojim se da ćemo mi i u buduće biti izloženi smradu, a situacija je takva da me sram pozvati nekoga u goste u večernjim satima jer se od smrada ne može živjeti – rekao je Ivo Grgić.

Šošić mu je ponovio da će pretovarna stanica biti zatvorenog tipa i da se ne trebaju bojati smrada. Iako su na sastanak pozvani i predstavnici Grada, nitko se iz Banovine nije pojavio.

– Čini mi se da mi ovdje radimo račun bez krčmara. Krčmar je Grad, a njih danas ovdje nema. Mi smo za svih trinaesto prase. Županija prebacuje na Grad, a Grad na Županiju, a mi godinu dana čekamo odgovor na jedan dopis. Uz kuću imam i vrt, ali ja svoja stabla ne trebam kititi, kod mene je svaki dan Božić – kazao je Marko Buljan s Dračevca.

Tomislav Šuta, privremeni ravnatelj Regionalnog centra čistog okoliša, rekao je da će se situacija u iduće četiri godine, kada istječe rok za izgradnju Lećevice, popraviti zahvaljujući primarnoj selekciji otpada koja se odvija u kućanstvima.

– Mogu jamčiti za ove ljude da će sutra početi sortirati otpad samo neka im se stvore uvjeti, ali pitanje je hoće li ovaj s Pujanki ili s Meja, kome ništa ne smrdi, također selektirati otpad – sumnjičav je bio Ranko Šakić s Kamena.

Vice Mihanović, predsjednik GK Mejaši, istaknuo je da unatoč velikom nepovjerenju stanovnika prema institucijama ne želi nikoga prozivati.

– Ne želimo nikoga napadati jer mislimo da se tako ne može ništa pametno napraviti. Do rješenja se može jedino doći konstruktivnim razgovorom, a ljudi nemaju povjerenje u institucije i traže čvršća jamstva da će rokovi biti ispoštovani – kazao je Mihanović i dodao da će o daljnjim koracima odlučiti nakon tematske sjednice Gradskog vijeća o Karepovcu koja je zakazana za kraj mjeseca.

POSLJEDNJE DODANO: