Društvo astronoma amatera osnovalo je Zvjezdano selo Mosor, a prva zvjezdarnica bila je na Sustipanu

Nevladina, neprofitna udruga Zvjezdano selo Mosor sa svojim brojnim aktivnostima dobro je poznata svim predškolcima, učenicima osnovnih i srednjih škola te studentima koje zanima astronomija, tehničke znanosti, priroda ili ekologija. Ideja o Zvjezdanom selu Mosor nastala je 70.-ih godina prošlog stoljeća, a osnovalo ga je Društvo astronoma amatera Split. Bilo je to jedno od najaktivnijih astronomskih društava u bivšoj državi.

 – Društvo je imalo svoju zvjezdarnicu na Sustipanu za koju su sami konstruirali astronomsku kupolu. Gradska zvjezdarnica je bila otvorena za posjete građana, a onda se javila zamisao o izvangradskoj zvjezdarnici. Za lokaciju je odabran Mosor. Lokacija je odabrana nakon dugih sustavnih proučavanja terena, klimatskih i ekoloških predispozicija kako bi objekt mogao u potpunosti služiti svrsi. Predložena je lokacija bila idealna za gradnju opservatorija, ali za brojne edukativne aktivnosti – kaže Tomislav Nikolić, tajnik Zvjezdanog sela Mosor.

 Ističe kako su članovi tadašnjeg Društva astronoma amatera bili iznimno aktivni te su, između ostalog, objavili i knjigu Predraga Sertića “Izrada i upotreba amaterskog teleskopa”. Zvjezdarnica na Mosoru gradila se više od 30 godina, a uz brojne, donatore i volontere, ključnu ulogu u gradnji imao je Drago Sertić, Predragov otac.

 Udruga Zvjezdano selo Mosor okuplja djecu predškolskog uzrasta, učenike srednjih i osnovnih škola, studente i građane, a među programima koje organiziraju izdvajaju se: mala škola astronomije, zimske, proljetne i ljetne škole tehničkih aktivnosti, škola u prirodi, razne radionice s područja tehničke kulture, organizacije stručnih i znanstvenih predavanja, seminara i promatranja.

 – Kroz škole tehničkih aktivnosti imamo šest izvannastavnih školskih programa za osnovne i srednje škole, a radi se o radionicama koje traju pet ili šest dana i kroz njih prođe oko 200 učenika. Kroz program škole u prirodi, koji ide već 12 godinu, do sada je obuhvaćeno više od 12.000 predškolaca, učenika osnovnih i srednjih škola i studenata, a godišnje taj program pohađa između 1000 i 1200 polaznika. Djeci su najzanimljivije škole tehničkih aktivnosti, posebno ove ljetne. Prva škola počinje početkom srpnja, a druga početkom kolovoza. U grupi je između 15 i 18 učenika što je optimalan broj, a od toga ih barem deset bude izvan Splita. Imamo jako dobru posjećenost iz Zagreba i drugih dijelova Hrvatske. Popularna je i škola u prirodi, a radi se o jednom specifičnom obliku nastave gdje dolazi do usvajanja znanja stečenih u stvarnoj životnoj sredini – tvrdi Nikolić te ističe i kako je posebno zanimljiva mala škola astronomije koju vodi astronom animator Zoran Knez.

 – Mala škola astronomije sastoji se od niza predavanja koja se održavaju desetak godina. Predavanja su u gradu, a ne na zvjezdarnici. Grupe su podijeljene na mlađe i starije dobne skupine, a polaznike nastojim upoznati s osnovama astronomije, ali i s nekim novim pojavama iz svijeta astrofizike. Gotovo cijelu prošlu godinu je tema bila sunčev sustav i ono što se događa u njemu, a ove godine smo prešli na zvijezde i idemo dalje prema galaktikama. Interes se razlikuje od godine do godine. Najčešće zna biti dosta polaznika mlađe generacije, dok ove godine nije takva situacija. Odaziv srednjoškolaca i studenata je velik i bude dosta živo na predavanjima, što me posebno veseli – priča Knez te napominje kako su polaznicima najzanimljivija aktualna događanja iz astrofizike, ali u predavanja često “ubaci” i nešto o osnovama astronomije.

 Zvjezdarnica na Mosoru je za građane otvorena vikendom. Posjećenost je jako dobra, posebno ljeti, ali građani često odlaze u Zvjezdano selo Mosor i kada se organiziraju manifestacije poput Noći muzeja ili promatranja meteorskog roja Perzeida.

 – Dođu stariji građani, ali najčešće dođu s djecom. Ljeti zna biti toliko posjetitelja da teško i stignem sve to obaviti, a u ovo doba godine, uz ovakvo vrijeme i kišu, interesa i nema baš puno, ali ja sam uvijek gore, a zna se dogoditi i da zimi bude lijepa i ugodna večer – dodaje Knez.

 Kao jedan od problema s kojima se suočavaju, Nikolić ističe neasfaltiranu prilaznu cestu do Zvjezdanog sela.

 – Cesta je duga tri kilometra. Asfaltirano je 1800 metara, a 1200 metara još uvijek nije. Do prije dvije godine Županjska uprava za ceste je održavala tu prometnicu, a unazad dvije godine je to u nadležnosti Grada. Iako cesta nije u najboljem stanju zahvaljujemo se Gradu i Cestaru koji održavaju cestu i omogućuju nam normalno provođenje naših aktivnosti. Prije tri godine je ŽUC asfaltirala početnih 400 metara, ali postoje obećanja i Grada i Županije da će se u nekim boljim vremenima asfaltirati i preostala dionica ceste. Sve udruge koje djeluju u sklopu Zajednice tehničke kulture grada Splita javile su se na natječaj za javne potrebe i sada čekamo kako će to proći, ali suradnja s Gradom je jako dobra. O tome govori i Noć muzeja koja je uklop ljena u ponudu, ali i Zelena čistka te druge aktivnosti – kaže Nikolić.

 Među novim projektima koje pripremaju za ovu godinu su promatranje pomrčine sunca i mjeseca, obilježavanje lansiranja teleskopa Hubble, a važni projekti će biti na proljeće kada će obilježavati Svjetski dan šuma, Svjetski dan voda, ali i druge važne ekološke datume u suradnji sa splitskom osnovnim i srednjim školama.

 – Što se tiče programa iz područja astronomije koje smo pripremili riječ je uglavnom o predavanjima i promatranjima. Uskoro ćemo organizirati javno promatranje u gradu, a 20. ožujka će, ako bude vedro, u zvjezdarnici biti upriličeno promatranje djelomične pomrčine sunca. Neka od tih događanja su tradicionalna kao što je promatranje meteorskog roja Perzeida, što je obično 12. kolovoza, a često bude popraćeno i nekakvim predavanjem. Pomrčina mjeseca će se vidjeti 28. rujna. Imali smo nedavno i Noć muzeja kada su posjetitelji su ostali uskraćeni za predavanje Korada Korlevića, ali to će predavanje biti održano, nećemo ostati dužni. Dva dana prije pomrčine mjeseca, 26. rujna, planiramo obilježiti 110 godina od tzv. čudesne godine, odnosno 1905. kada je Albert Einstein objavio četiri epohalna znanstvena rada, a ujedno se navršava i 60 godina od njegove smrti, što će isto biti obilježeno predavanjem i nekakvom javnom manifestacijom – zaključuje Zoran Knez.

POSLJEDNJE DODANO: