“Mala Venecija” između Splita i Solina

Koliko znate o Vranjicu, malom poluotočiću između Splita i Solina?

 Ne brinite, malo tko zna povijest Vranjica, kojeg su nekad zbog ljepote i neposrednog dodira s morem nazivali i „Malom Venecijom“, a novija istraživanja koja su otkrila da je Vranjic bio naseljen još u prapovijesti daju na većoj važnosti ovom malom mjestu.

Povijest “malog mista”

 Ne tako davnim podvodnim istraživanjima koja su se vršila zajedno sa obnavljanjem mjesne rive, znanstvenici su očekivali antičke nalaze, jer su prije dvije godine u okolici nađene dvije antičke statue. Hidroarheolozi su uz vranjičku rivu pronašli velik broj keramičkih ulomaka iz prapovijesti, točnije iz kasnog brončanog doba, čime se povijest Vranjica pomiče za čak tisuću godina ranije. 

Dok smo obilazili sjevernu šetnicu pogled nam je pao na dizalicu koja se nalazi u Cemexu, naizgled krnjava, bez jedne noge nagnuta kao da visi o jednoj niti i leluja bezvoljno. Kao da govori kako joj je vrime za penziju i da nije ona više za težak rad. U novijoj povijesti, Vranjic je poznat kao industrijsko mjesto na kojem je smješten Salonit, koji je proizvodio azbestne ploče, te po škveru s južne i današnjim Cemex-om sa sjeverne strane. Siva industrija je odvratila većinu građana od Vranjica jer su ga smatrali jako prljavim mjestom, a kako je vrijeme odmicalo tako se Vranjic počeo uređivati i sanirati.

 Zanimljiva je činjenica kako je Vranjic bio župa Solina, te da je najstariji upisnik vjenčanih osoba sačuvao 37 upisa od 16. studenoga 1665. do 31. kolovoza 1676. godine koji je pisan hrvatskom ćirilicom.

Kulturni, sportski i zabavni sadržaji

Možda vam je ipak poznata informacija da se u Vranjicu snimala kultna serija „Naše malo misto“ Miljenka Smoje, te da je ekipa „Cipli dizelaši“ dvostruki osvajač Jadranskih igara 2012. godine i 2014. godine.

 Danas na Vranjicu možete vidjeti postojeći nogometni stadion na kojem igra „Omladinac“ u Prvoj županijskoj ligi, Sportski centar na samom ulazu u Vranjic, možete otići i pogledati utakmicu ženskog rukometnog kluba „Vranjic“, a možete odigrati i vaterpolo utakmicu u moru gdje nastupa vaterpolo klub Vranjic.

U Vranjicu se nalazi i najveći morski akvarij u Hrvatskoj na ukupnoj površini od 800 m2, sa 22 akvarija ukupne zapremnine od 380 m3 koji sadrže karakteristične riblje vrste Jadranskog mora. Takva atrakcija zasigurno privlači velik broj posjetitelja te obogaćuje turističku ponusu ovog malog mjesta.

 Blizu je i maleni otočić Barbarinac po kojem ime nosi istoimena udruga na Vranicu koja je proteklih godina jasno istupala i zalagala se protiv azbestne proizvodnje u Salonitu, a sam spor je digao većinu građana Splita, Solina i Kaštela na noge. Susjedni otočić Sv. Barbare, nekada omiljeno kupaliste Vranjičana, ali i Splićana, i danas okuplja mlade ljeti, u organizaciji eko-udruge “Barbarinac” iz Vranjica, koja tu ljeti organizira pravu feštu na dalmatinski način.

Vranjic u novom svjetlu

 Zaista, ulaže se u šetnicu, kupalište, pazi se na čistoću mora, a ulaže se i u samo mjesto. Dok smo obilazili staru jezgru dojmile su nas palme, skoro svaka kuća uz šetnicu ima u dvoru barem jednu palmu. Osmoljetka je u samom centru, stara kamena diva koja može ispoljiti još mnogo generacija.

 Daljnjim obilaskom naišli smo na dvije grupice starijih kako u hladovini uz pivu ćakulaju i pogledavaju prema nama, vjerojatno pitajući se što sad hoćemo. U lučici jedan ribar raspetljava mrežu dok drugi sjedi na brodu i hvata ribu. Djeca se okupljaju u hladovini i zafrkavaju jedni druge ne mareći što netko prolazi i fotografira.

 Male uske uličice, stari kameni zidovi u kombinaciji s betonom i modernim bojama, a i bungevilija kao čest dekorativan detalj nad ulaznim vratima nas podjsjećaju da je u Vranjicu ljepše nego se doima pored sive zone.

 Za obilazak Vranjica zaista ne treba mnogo vremena, a zasigurno ćete vidjeti poneki detalj koji će vam upasti u oko i kojeg ćete zadržati samo za sebe. 

“Prošetajte” bogatom fotogalerijom i uvjerite se sami zašto je Vranjic dobio nadimak “mala Venecija”.

POSLJEDNJE DODANO: