U srijedu, u vremenu od 8 do 13 sati, na splitskim fakultetima (Ekonomskom, Pravnom i Građevinskom fakultetu, Fakultetu građevine, arhitekture i geodezije, FESB-u), jednoj menzi te Sveučilišnoj knjižnici, dogodilo se više “kulturnih incidenata” čiji su inicijatori bili umjetnici iz HNK Split. Na sasvim inovativan i neobičan način, umjetnici iz HNK Split izveli su svoje programe kojima su htjeli zainteresirati studente za kazališnu sezonu 2015./2016., nenajavljeno se pojavivši na predavanjima na navedenim fakultetima i drugim sastavnicama Sveučilišta.
Tako je na Fakultetu građevine, arhitekture i geodezije nastupio glumac Marijan Nejašmić Banić, predstavljen kao asistent, odglumivši scenu iz predstave ‘Čudo u Poskokovoj Dragi’, na Ekonomskom fakultetu zapjevali su operni solisti, Splitski gudački kvartet zasvirao je na FESB-u, a na Medicini jazz sastav predvođen Sašom Jakelićem dok se na Pravnom fakultetu studentima 1. godine za vrijeme predavanja iz Ustavnog prava u učionici pojavio zbor HNK s ulomkom iz opere Nabucco. U Sveučilišnoj knjižnici zaplesao je baletni ansambl, a u menzi FGAG-a tijekom ručka su Andrea Mladinić i Nikša Arčanin odglumili žestoku svađu u kojoj je bilo vrijeđanja, ali na kraju i poljubaca.
Kako je došlo do suradnje Sveučilišta u Splitu i HNK Split pojasnio nam je prorektor.
– U svrhu našeg opredjeljenja da Sveučilište nije samo za prijenos znanja nego da mora služiti u svrhu duhovnog i kulturnog rasta naših studenata i zaposlenika, s našim Hrvatskim narodnim kazalištem osmislili smo jedan projekt nazvan “Kulturni incident” koji bi na neki način približio našim studentima upravo taj segment kulturnih događanja u našem Sveučilištu – rekao je prorektor.
Da je ovo tek prvi korak suradnje dviju institucija potvrdio nam je i intedant HNK Split, Goran Golovko.
– Ovo je prva od akcija koju planiramo zajednički za Sveučilištem. Mi smo još zimus potpisali ugovor o suradnji gdje je HNK jedna od nastavnih baza splitskoga Sveučilišta. Ovaj put dolazimo studentima u pohode malim umjetničkim iznenađenjima kako bismo im približili ono što radimo i nadamo se da će studentišto češće dolaziti i u kazalište. Bit će tu zajedničkih projekata, tribina, radionica, razgovora, posjeta kazalištu i posjeta umjetnika studentima i studenticama jer je naše Sveučilište zapravo veliki potencijal kada uzmemo u obzir činjenicu da u Splitu studira oko 24 tisuće studenata. Dakle u pitanju je ogroman intelektualni, kulturni, duhovni i gospodarski potencijal na koji treba ozbiljno računati i mislim da suradnja naših institucija treba voditi u smjeru obogaćivanja i razvitka našega grada, cijele regije, a onda i države – mišljenja je Golovko.
Današnji “Kulturni incidenti” izazvali su oduševljenje kod studenata, naročito kod mlade brucošice Pravnog fakulteta.
– Današnji takozvani “Kulturni incidenti” prošli su izvrsno. Počeli smo na Fakultetu građevine nastupom našeg mladog glumca Marijana Nejašmića Banića i završili na istom fakultetu odnosno u njihovoj menzi nastupom naše glumice Andree Mladinić. “Incidenti” su prošli izvrsno, a studenti su reagirali vrlo pozitivno. Naši umjetnici su iz njihovih predavaonica izašli ozarena lica tako da smatram današnji dan vrlo uspješnim – zadovoljno je rekao Golovko te istaknuo jednu zgodu s Pravnog fakulteta.
– Jedna studentica Pravnog fakulteta je prišla svom dekanu i zahvalila mu na onome što je danas čula kazavši kako je to bio doživljaj od kojeg se svanaježila – prepričao je Golovko.
Iako su pri izradi repertoara za ovu sezonu mislili i na repertoar koji će biti i suvremen i prilagođen mladim ljudima, te vodili računa i o ukusu i senzibilitetu mladih generacija, unatoč povoljnijim cijenama studentske kazališne pretplate, studenti još uvijek nisu dovoljno zainteresirani za odlaske u kazalište što potvrđuju i poražavajuće brojke.
– Imamo godišnje oko stotinjak studentskih pretplata što je brojka s kojom nismo zadovoljni iako su pretplate vrlo popularne po cijeni. Uz pretplate, nudimo im i razne popuste koje mogu ostvariti, ali ne samo oni nego i svi zaposlenici Sveučilišta. Naši su studenti uvijek dobrodošli posjetitelji kazališta i toplo se nadam da će ta brojka u budućnosti rasti – rekao je intedant.
Spoj edukacije i stručne prakse
Malim brojem studenata u kazalištu nije zadovoljan ni rektor Sveučilišta u Splitu, Šimun Anđelinović, koji se nada kako će ovim projektom privući mlade i obrazovane ljude u kazalište.
– Najvažnije je popularizirati naše studente tako da će i ova akcija izvršiti popularizaciju među studentima da vide mogućnosti našeg kazališta. S novom upravom kazališta mi smo na istoj valnoj dužini i ovdje se jedna stručna praksa pretvara u edukaciju, a edukacija u stručnu praksu i taj spoj rađa jednu novu kvalitetu. Zbog ovoga je naš koncept nastavnih baza vrlo važan jer mi u ovoj godini želimo da oko 10% najboljih studenata pošaljemo u organiziranu stručnu praksu koja će biti izvan njihovog kurikuluma. S druge strane, željeli smo da kroz ovakvo kulturno događanje Sveučilište zagrli svoje studente što kulturno, duhovno i znanjem te da oni taj dio nose sa sobom cijeli život. Zbog toga to obogaćivanje daje jednu novu snagu i novu dimenziju kako bi lakše kroz svoje studiranje shvatili smisao, shvatili jedan poseban ambijent našeg Sveučilišta, koje prenose onda svojim novim sredinama – rekao je Anđelinović.
Rektor Anđelinović upoznao nas je i sa suradnjom koja će se odvijati na tri razine.
– Suradnja uključuje sve, a mi imamo tri razine. Jedna je institucionalna što znači da će u kazalište moć doći netko tko je ekonomist ako tamo imamo mentora ekonomistu ili će doći netko s umjetničke akademije ako tamo ima svog mentora glumca koji će s njim raditi na predstavama ljeti. Druga razina je da zajednički stvaramo nove proizvode što znači da upravo uz naše studente nudimo taj proizvod cijeloj županiji i gradu. I treća razina je internacionalna, odnosno da suradnju ekstendiramo prema drugim Sveučilištima – rekao je rektor naglasivši kako je svaka razina vrlo važna i za Sveučilište i za HNK.