Ne predajmo sudbinu Jadrana u ruke koncesionara, poručili su predstavnici Kluba nezavisnih vijećnika s Jadrana koji su se u subotu u Splitu organizirali 8. susret, a razgovarali su o najavi istraživanja i eksploatacije nafte u Jadranu. Klub nezavisnih vijećnika s Jadrana okuplja vijećnike iz svih sedam jadranskih županija, a svake se godine okupljaju s ciljem razmjene iskustava i zajedničkog promišljanja akcija, kampanja i projekata iz domene zaštite okoliša i održivog razvoja Jadrana.
Vjeran Piršić, predsjednik udruge Eko Kvarner i nezavisni vijećnik u Općini Omišalj, raspisivanje natječaja za dodjelu koncesija za istraživanje i eksploataciju nafte u Jadranu nazvao je silovanjem demokracije jer prije raspisivanja natječaja nije kontaktiran nitko od gradskih ili županijskih vlasti.
– I da kojim slučajem ne bude ekoloških incidenata ovaj projekt bi svejedno štetno utjecao na ribarstvo i na sisavce. Eventualni prihod od nafte iznosi tek 4 posto prihoda koje ostvarujemo od turizma. Da se dogodi neki incident na platformi, život na ovim obalama bio bi onemogućen desetljećima. Studija je sasvim nekvalitetno napravljena i nije obuhvatila četiri bitna područja: seizmiku, utjecaj na turizam, utjecaj na more, ni utjecaj na ribarstvo – rekao je Piršić i nabrojio njihove zahtjeve koje su saželi u pettočaka koje će uputiti gradskim i županijskim vijećnicima, a potom i Vladi.
– Tražimo da se proces odmah zaustavi zbog neprihvatljivog demokratskog deficita i zbog kršenja pozitivnih zakonskih propisa RH. Prije eventualnog nastavka sličnog projekta potrebno je napraviti kvalitetnu studiju utjecaja na okoliš. Ako se napravi kvalitetna studija, prije potpisa bilo kakvog ugovora moraju se konzultirati jedinice lokalne uprave i samouprave, jer se ne mogu prema nama ponašati kao prema Indijancima u rezervatima. Ako se ovi zahtjevi ne ispune potrebno je organizirati referendum u svih sedam županija, a Hrvatska se treba okrenuti prema obnovljivim izvorima energije – nabrojio je Piršić te dodao da ako Vlada ne prihvati ove zahtjeve, građanima preostaju legalni i legitimni načini borbe.
Splitsko-dalmatinski županijski vijećnik, Nikša Jajac, istaknuo je kako je očekivani prohod od nafte 400 milijuna dolara, a od turizma uprihodimo 8,5 milijardi eura.
– To je oko 10,5 milijardi dolara s mogućnošću rasta. Vrlo brzo bi mogli doći do 20 milijardi i nismo spremni to ugroziti zbog 400 milijuna dolara – naglasio je Jajac.
Marijana Botić iz Zadra upozorila je na nezakonitost cijelog projekta.
– Hrvatska je napredovala jedino kada je razvitak bazirala na moru. Zakon o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika potpuno negira more. Koncesije na pomorskom dobru mogu se dodjeljivati isključivo po Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, a ne po Zakonu koji o moru govori u samo na početku i to kao o predmetu. Agencija za ugljikovodike nastavlja sa svojim poslom unatoč zaključku Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja da se istražna polja maknu iz teritorijalnih voda RH, a nevjerojatno je i da nitko nije kontaktirao Agenciju za zaštitu okoliša – kazala je Botić.
Ana Musa iz Ploča dodala je kako se manjak demokracije pokazuje i u novom Zakonu o referendumu po kojem će se potpisi prikupljati u Uredima državne uprave.
– To je isto kao da se prikupljaju u policijskim postajama. U Pločama se planira napraviti logistička baza u kojoj će se otvoriti 300 radnih mjesta, a mladi se nisu htjeli slikati u akciji “Ne bušenju Jadrana” iz straha da neće dobiti radna mjesta – rekla je Musa.
Vjeran Piršić kraju je zaključio kako Jadran se smije biti političko već nadstranačko pitanje.
– Jadran je pitanje koje ne smije biti u domeni prostitucije, a meni se čini da je ovo očajnički potez nesposobnevlade na odlasku. Od projekta će odustati jedino ako shvate da će im to nanijeti veliku političku štetu – poručio je Piršić.