Istraživanje koje je provedeno u 16 gradova Splitsko-dalmatinske županije pokazalo je da je gotovo 60 posto učenika bilo izloženo nasilju, oko 36 posto ih je bilo nasilno prema drugome, a 25,9 posto djece doživljavaju i čine nasilje na Facebooku.
– To nas brine i svi mi koji radimo na području maloljetničke delinkvencije s mladima u riziku znamo da su to brojke koje nas plaše. Dogodile su se neke promjene u državi, uveli su se protokoli u slučaju nasilja. Sve ono što je zakon donio nije dovoljno, ponekad se on ne primjenjuje, ponekad su i sami nastavnici zatečeni problematikom, odnosno kako adekvatno reagirati, kako priči djetetu koje je prepoznato kao mala crna zvjezdica u školi – kaže Đordana Barbarić, predsjednica udruge MoSt.
Kako bi se potaklo aktivno uključivanje mladih u sprječavanju nasilja i poticanje tolerancije, udruga MoSt pokrenula je projekt “Idealima protiv nasilja” kojeg provode s Kazalištem PlayDrama, Školom likovnih umjetnosti i splitskim Ženskim đačkim domom. Aktivnosti koje će se provesti u sklopu projekta usmjerene su na osvještavanje svih oblika pojavnosti nasilja među mladima te promicanje pozitivnih vrijednosti, kulture poštivanja različitosti, tolerancije i mirnog rješavanja sukoba.Kazalište PlayDrama u projektu će sudjelovati izvedbom predstave “Omladini o idealima” Ivane Brlić Mažuranić.
– Radi se o eseju koji je ona uputila omladini svoga vremena, ali je nevjerojatno na koje sve načine ta poruka funkcionira i danas. Smatram da omladina danas nema drugog puta, ono što im se nameće kroz društvo i kroz medije su više-manje negativni primjeri. Stalno se govori o nasilju, nasilje se pokazuje, prisutne su razne vrste nepoštivanja drugoga i to je ono iz čega oni uče. Nedostaje sadržaj koji upućuje na neki drugi oblik ponašanja, zato smo pristali raditi predstavu koja im pristupa na jedan pozitivan način. Nakon predstave će biti debatni klub u organizaciji udruge MoSt i Debatnog kluba Pravnog fakulteta gdje će mladi moći pričati o svojim idealima, o tome što ih motivira, a mislim da je važno da izraze svoje mišljenje – kazao je Elvis Bošnjak, umjetnički ravnatelj PlayDrame.
Sudjelovanje razreda u raspravi
Đordana Barbarić, kaže da im je namjera da potaknu mlade da kritički razmišljaju i da se osvrnu na cijelu temu predstave o mladima i idealima. Kroz ovaj projekt, dodaje, pokušavaju progovoriti o mladima na proaktivni način, ne upirući u brojke i ne govoreći samo o statistici nego ukazati na to koliko je važno surađivati, stvarati zajednicu koja je po mjeri mladih, koja nudi različite kreativne dobre sadržaje koja potiče mlade da razmišljaju, ukažu im kako na drugi način reagirati u posebno osjetljivim situacijama i kako se izboriti za svoje mjesto pod suncem.
– Javnost ne ignorira ovaj problem i o ovome se govori, ali nam se čini da još nedostaje pravih receptura jer nekada i nas stručnjake pojavnost tog nasilja iznenadi. Ono što ostane je da se nasilje evidentira, ali nije dovoljno evidentirati da je to dijete počinitelj. Često se događa da se dijete premjesti u drugi razred ili da se dijete koje je trpjelo nasilje uputi pedagogu. Čini nam se da je u takvim situacijama vrjednije da cijeli razred sudjeluje u raspravi i razgovoru o problemu, jer kada izoliramo neke od njih onda se svi zapravo osjećaju žrtve. Ono što želimo ovim projektom je progovoriti o tome da postoje drugi, različiti oblici rješavanja toga problema – kazala je Đordana Barbarić te dodala kako su cijelu proteklu godinu zagovarali medijaciju te da su educirali velik broj nastavnika.
– Vjerujem da će od ovog projekta biti neki efekt, ali naravno da nismo toliko optimistični da mislimo da će učiniti čuda. Vjerujemo da će potaknuti na razmišljanje mnoge mlade. Tako smo progovorili i prije pet godina s projektom Udarac, govorili smo tada o tragičnim posljedicama vršnjačkog nasilja, o posljedicama koje su nastale iz puke dosade. Pokazali smo dokumentarnu izložbu s tragičnim posljedicama gdje su mladi bili počinitelji najtežih kaznenih djela, to su bile brojke koje nitko nije htio vidjeti, brojke koje su teške, koje su crne. Važno je o ovim problemima progovarati jer smo još uvijek dovoljno i mala i velika cjelina koja se može znati nositi sa svojim problemima – zaključila je Đordana Barbarić.